Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2015-02-26 odsłon: 526        
Zagrożenie wścieklizną
Tablice z taką treścią napotkamy obok ścieżek i ulic graniczących z terenami zagrożonymi
Tuż za naszą miedzą objęto cześć obszarów, jako zagrożone chorobą zakaźną zwierząt - wścieklizną. Wojewoda Zachodniopomorski w stosownym rozporządzeniu z dn. 24 b.m. jako obszary zagrożone określił część Szczecina, w tym m.in. Słoneczne, Majowe, oraz część gminy Stare Czarnowo.
W dn. 16 lutego 2015r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie otrzymał informację o dostarczeniu przez Panią Barbarę Górecką zwłok nietoperza do Zakładu Higieny Weterynaryjnej.
Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że zwierzę zarażone jest wirusem wścieklizny.
Wcześniej, żyjący jeszcze nietoperz został zabrany z chodnika jednej z ulic Szczecina i przetrzymywany na ul. Brązowej 8. Tam po 24 godz. padł.

W związku z w/w sytuacją wprowadzony został szereg nakazów i zakazów w celu zminimalizowania ryzyka rozwleczenia się choroby poza obszary zagrożone. Są to m.in.: zakaz przemieszczania psów i kotów poza obszar zagrożony bez zezwolenia PLW, trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu, pozostawienie zwierząt gospodarskich na zamkniętych wybiegach.

Wścieklizna to w niemal 100% choroba nieuleczalna. W/g niektórych informacji na świecie do tej pory zanotowano jedynie kilka przypadków wyleczenia z zaawansowanego stadium po zastosowaniu eksperymentalnego protokółu Milwaukee.

Podstawową drogą zakażenia wirusem wścieklizny jest pogryzienie lub oślinienienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych przez chore zwierzę. Wirus w dużych ilościach wydala się wraz ze śliną. Podkreśla się również możliwość zakażenia w wyniku wdychania wirusa obecnego w jaskiniach zamieszkałych przez nietoperze.

Polska jest wzorem dla wielu krajów europejskich jeśli chodzi o profilaktykę i zwalczanie wścieklizny.
Dzięki m.in. powszechnym szczepieniom psów oraz rozrzucaniu szczepionki dla lisów udało się w znaczny sposób ograniczyć zagrożenie. Od lat `90 kilkukrotnie zmalała ilość przypadków wścieklizny u zwierząt.

Marcin Fedorowicz



Poniżej treść rozporządzenia.


Załączniki - kliknij aby pobrać:
- Rozporządzenie


źródło: Marcin Fedorowicz stargard.com.pl







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia