Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Kalendarium imprez
Wiadomości
2018-10-05 odsłon: 442        
ACADEMICA w Książnicy Stargardzkiej
fot. Książnica Stargardzka
Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego w Książnicy Stargardzkiej wystartowało nowe medium jakim jest Program ACADEMICA – czyli bezpłatny dostęp przez Internet do zbiorów naukowych Biblioteki Narodowej. Stało się to możliwe dzięki zawarciu przez Książnicę umowy z największą polską biblioteką i przygotowaniu w Książnicy specjalnego stanowiska komputerowego ze stosownym oprogramowaniem, czyli terminala który umożliwia dostęp do blisko dwóch milionów książek naukowych, które posiada w swoich zbiorach Biblioteka Narodowa. Program udostępnia cyfrowe wersje publikacji ze szczególnym naciskiem na publikacje przydatne w kształceniu i pracy naukowej, umożliwiając jednocześnie korzystanie z publikacji chronionych prawem autorskim.
W przeciwieństwie do klasycznych wypożyczeń międzybibliotecznych, korzystanie z tego Programu nie wymaga oczekiwania na przesłanie publikacji pocztą, lecz umożliwia jej natychmiastowe wyświetlenie na ekranie monitora.
Korzystanie z tych zasobów jest bezpłatne. Rejestracja użytkowników odbywa się na podstawie karty bibliotecznej lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Najważniejsze kategorie, które obejmuje ACADEMICA to: podręczniki, monografie, czasopisma naukowe, lektury na olimpiady przedmiotowe i publikacje digitalizowane na podstawie sugestii użytkowników.
„Co prawda program posiada pewne ograniczenia – mówi dyrektor Książnicy Krzysztof Kopacki – bo umowa zezwala na funkcjonowanie w bibliotece tylko jednego takiego stanowiska i można korzystać z tego dostępu wyłącznie u nas na miejscu, ale mimo tego uważam, że jest to bardzo cenna pomoc dla wszystkich poszukujących informacji, zwłaszcza studentów, bo umożliwiamy od dzisiaj w Stargardzie bezpośredni dostęp do największego księgozbioru naukowego w Polsce. To takie okno, które otworzyliśmy na olbrzymią, informacyjną przestrzeń”.


źródło: Książnica StargardzkaKomentarze do artykułu

@JM
2018-10-05 10:35:52
Czy w ramach dostępu do zasobów Biblioteki Narodowej jest też dostęp do zdigitalizowanych archiwalnych roczników prasy (dzienniki, tygodniki, miesięczniki). Czy byłby dostępny katalog udostępnionych tytułów z podaniem roczników?
Oceń post: +1 / -0
@Jakub Majerski
2018-10-05 10:48:24
W uzupełnieniu do poprzedniego postu. Czy dostępne są jedynie czasopisma naukowe? Czy też zwykłe popularne tytuły np. Zycie Warszawy, Przekrój itp?
PS - przez przypadek włączyłem powyżej post do moderacji ... :-)
Oceń post: +1 / -1
@Książnica
2018-10-08 15:15:14
Katalog wszystkich pozycji dostępnych w Academice znajduje się na stronie www.academica.edu.pl. Nie zawsze skuteczne jest wyszukiwanie wg tytułu czasopisma i rocznika, pewniejsze będzie szukanie wg autora i tytułu konkretnego artykułu. Zasadniczo znajdziemy tu czasopisma naukowe, naturalnie te które dotąd w Bibliotece Narodowej zdigitalizowano. W przypadku czasopism takich jak Przekrój czy Życie Warszawy wszystko zależy po pierwsze, od tego czy dany tytuł został już zdigitalizowany, i czy artykuły zawarte w danym numerze nadal podlegają prawom autorskim. Jeśli nie, są one dostępne.
Oceń post: +0 / -0


Pisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka przy Kwiatowej!
 
KACPER męski pantofel

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia