Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Najnowsze posty forum: Ukrainiec ? ...
Najnowsze posty aktualności: :-) ...
Kalendarium imprez
Wiadomości
2017-08-10 odsłon: 290        
Archeologia Stargardu - w rękach czytelników
fot. SPI www.stargard.com.pl Krzysztof Lizut
W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie odbyła się promocja drugiego tomu „Archeologii Stargardu” poświęconego wynikom prac na obszarze dawnego kościoła augustiańskiego.
W spotkaniu uczestniczyli autorzy, media, archeolodzy oraz pasjonaci historii naszego miasta. Obecny był prezydent Rafał Zając.
- Niezmiernie cieszę się z tego, iż tego typu działania potwierdzają i pokazują jak bardzo ważną funkcję rozwojową i kulturotwórczą pełni w Stargardzie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Oprócz działań edukacyjnych, MAH prowadzi również działalność naukową i badawczą na bardzo wysokim poziomie, na co wskazuje wysoka ranga Stargardu już nie tylko w kraju, ale również za granicą – mówił podczas promocji prezydent Rafał Zając.

Słowo wstępne na temat dwutomowej publikacji - obejmującej kilkaset stron opracowań, zdjęć, opisów, map archeologicznych - wygłosił Marcin Majewski, dyrektor MAH. Bieżący tom „Archeologii…” został wydany pod jego redakcją.
- Kościół i klasztor augustianów w świadomości współczesnych stargardzian jest prawie nieznany. Ta publikacja mówi o nim to wszystko, co udało nam się odkryć. Mnóstwo intrygujących materiałów pogłębiających wiedzę o naszym mieście – zachęca do lektury Marcin Majewski. „Archeologia Stargardu tom II. Badania na obszarze dawnego kościoła augustiańskiego” to efekt żmudnej pracy archeologów i historyków, którzy odkrywają przed nami wyniki prowadzonych badań wykopaliskowych, a jednocześnie przenoszą czytelników do czasów średniowiecznych miast.


Tom I „Archeologii Stargardu” ukazał się w 2012 roku. Zawiera zbiór artykułów tematycznych, które prezentują i omawiają źródła archeologiczne pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych, jakie przeprowadzono w zachodniej części tzw. kwartału V, u zbiegu dzisiejszych ulic Grodzkiej i Kramarskiej, w sąsiedztwie Rynku Staromiejskiego.

W przygotowaniu jest już trzeci tom zawierający informacje na temat badań archeologicznych przeprowadzonych w Stargardzie w 2009 r. „Archeologia Stargardu t.3. Badania archeologiczne Rynku Staromiejskiego” to kolejna monografia poświęcona wynikom prac archeologicznych, jakie zostały przeprowadzone w naszym mieście. „Zrealizowanie projektu pozwoli na wprowadzenie do obiegu naukowego wyników badań ważnego miejsca handlowego, jakim był rynek, a w aspekcie popularyzatorskim zainteresować władze samorządowe ochroną i upowszechnianiem wiedzy na temat dziedzictwa archeologicznego” mówią autorzy pracujący nad trzecim tomem.źródło: www.stargard.plKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Bardzo tania działka
 
BALERINKI NA RZEP

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia