Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47

komunikacjaKalendarium imprez
Wiadomości
2017-12-22 odsłon: 629        
Budżet 2018 uchwalony!
fot. www.stargard.pl
Podczas sesji Rady Miejskiej najważniejszym punktem obrad było głosowanie nad projektem Budżetu Miasta na rok 2018. Rekordowy i historyczny budżet został przyjęty, lecz nie jednogłośnie.
Spośród 23 radnych, aż 21 poparło budżet zaproponowany przez prezydenta Rafała Zająca. Wstrzymała się 1 osoba, a jedna nie oddała głosu w ogóle. Prezydent Rafał Zając rozpoczynając dyskusję nad projektem tłumaczył jak powstawał dokument i dlaczego można mówić o nim, że jest historyczny.


- Projekt budżetu na rok 2018 jest historyczny w wielu wymiarach. Jest to budżet, do którego realizacji przygotowywaliśmy się przez ostatnie lata w wymiarze organizacyjnym, finansowym i wskaźnikowym. Przypomnę tylko, że przez ostatnie dwa lata, 2015-2016, podejmowaliśmy się zadań inwestycyjnych w dużej mierze bez wsparcia ze środków unijnych. To były też lata, kiedy spłacaliśmy zadłużenie, podobnie w roku 2017, zrezygnowaliśmy z obligacji i spłacaliśmy zadłużenie wygenerowane przy wcześniejszych inwestycjach rozwojowych. To pozwoliło przygotować się nam do tego, aby ten skumulowany wysiłek inwestycyjny w budżecie roku 2018 móc udźwignąć. Skumulowany nie do końca według naszych przewidywań, gdyż dość późno uruchomiono środki z perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Proszę zauważyć, ze w bieżącym roku zapoczątkowaliśmy wiele zadań przewidzianych dofinansowaniem unijnym. Te zadania wejdą z dużym zaangażowaniem finansowym w roku 2018. Do tego, łącząc presję donatorów, którzy dysponują środkami unijnymi, aby jak najszybciej je wydawać, chcemy uczestniczyć w kolejnych konkursach na projekty, które mają szansę na dofinansowanie ze środków bezzwrotnej pomocy unijnej. To powoduje, ze w 2018 roku będziemy kontynuować duże zadania i kolejne też rozpoczynać.
Ten historyczny wymiar dotyczy właśnie przygotowania się do tego budżetu i jego realizacji. Bo zadania postawiliśmy przed sobą bardzo duże i odważne. Projekt budżetu na rok 2018 przewiduje dochody na poziomie 311 milionów 600 tysięcy, więc sama kwota jest historyczna. Warto zauważyć w tym momencie, że najistotniejsze czynniki wzrostu dochodów w ostatnich latach, to: podatki będące podstawą realizacji zadań własnych budżetu i to nie tylko te od nieruchomości, ale również podatek dochodowy od osób fizycznych. Pomimo, że ostatnio nie przybywa nam mieszkańców i co chcemy zmienić, to jednak przybywa nam środków pochodzących z podatku od osób fizycznych. Jest to pokłosiem i tego, że zmniejsza się bezrobocie, ale również jest to pokłosie wzrostu wynagrodzeń, również w Stargardzie. Ta dynamika wzrostu dochodów z podatku od osób fizycznych jest wyższa niż średnia w Polsce. Szacujemy, ze w przyszłym roku nasze wpływy z tego tytułu wzrosną o 6,4 procenta i nie jest to coś wyjątkowego patrząc na przestrzeni ostatnich lat. To oznacza, że po kilka milionów złotych rocznie przybywa nam z tego jednego źródła. Wszystkie te elementy są konsekwencją cierpliwej, wieloletniej strategii rozpoczętej przez ś.p. prezydenta Sławomira Pajora, zmierzającej do rozwoju gospodarczego Stargardu. I dziś zaczynamy mieć tego bardzo wymierne owoce - mówił radnym podczas sesji, uzasadniając projekt budżetu na rok 2018, prezydent Rafał Zając.

Wystąpienie prezydenta Rafała Zająca

źródło: www.stargard.plKomentarze do artykułu

@anonimowy
2017-12-23 11:45:20
I bardzo dobrze. Ocenimy ich po owocach pracy.
Oceń post: +1 / -0
@kadencyjność
2017-12-23 15:06:39
Juz w przyszłym roku wymienimy ich :)
Oceń post: +3 / -1
@Łukasz
2017-12-28 09:56:34
Zostaw Panie Zając , Świątej Pamięci Pajora w spokoju. Sam się wykazuj!
Oceń post: +0 / -1


Pisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka w Wierzbnie
 
KACPER sandał damski

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia