Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2019-03-08 odsłon: 181        
Czachórski podany w Książnicy
fot. Książnica Stargardzka
W „Galerii Jednego Obrazu” w Książnicy Stargardzkiej nie lada gratka dla miłośników sztuki. Obraz wart 1 300 000 złotych autorstwa Władysława Maurycego Czachórskiego w interpretacji stargardzkiej malarki Jadwigi Kruży.
W Czytelni Głównej i Informatorium do końca kwietnia prezentowany jest obraz „Pierwsze róże”, który wyszedł spod pędzla Jadwigi Kruży. Malarka już po raz trzeci wystawia w Galerii Jednego Obrazu. Tym razem udostępniła własnoręcznie wykonaną reprodukcję dzieła XIX-wiecznego artysty, którego poziomem artystycznym stawia się na równi z takimi mistrzami jak Chełmoński czy Malczewski. Reprodukcję obrazu Jadwigi Kruży można też oglądać w centrum Stargardu, w ogólnodostępnej bramie wejściowej przy ulicy Mickiewicza 1B.
Jak podaje portal www.niezlasztuka.pl, „przepis” na typowy obraz Czachórskiego jest bardzo prosty. „Wziąć jedną młodą i piękną kobietę ubraną w śliczne i bogate stroje, na jej twarz dodać trochę zadumy. Następnie całość oprószyć kwiatami i wrzucić to wszystko w bogate wnętrze pięknego domostwa. Zamieszać, a na koniec dodać szczyptę leniwego popołudnia. Voilà! Czachórskiego podano do stołu”. To zamieszanie kolorami wyśmienicie oddała stargardzka malarka. Grubo nałożona farba olejna, gra światłem, a przede wszystkim koktajl barw. Mniejsza o detale. One nie są tak realistyczne jak u Czachórskiego. Artystka pod tym względem pozwala sobie na wiele, jednak pomimo to doskonale oddaje klimat i charakter pierwowzoru. Jest salon pełen wytwornych dekoracji, wnętrze emanuje leniwym ciepłem, a słodki aromat kwiatów i letnie słońce wprost wydostają się z ram. Jest też piękna, zadumana kobieta w jedwabnej sukni, jakby nieobecna, jakby na chwilę, jakby między światami jawy i snu. Jak napisała Danuta Miściukiewicz o kobietach Czachórskiego: „Nazywa się je „findesieclowymi Barbie”, z cudnymi, idealnymi produktami o twarzach nieskalanych myślą. Z drugiej strony Czachórski przedstawia ideał kobiety w epoce, w której żył – doskonałej, ułożonej, spokojnej, pozbawionej żądz”.
„Pierwsze róże” to najdrożej sprzedany obraz malarza. Uzyskano za niego cenę 1 300 000 złotych. Oryginał powstał w 1891 roku, a jego stargardzka kopia w 2004. Być może reprodukcja Jadwigi Kruży nie jest bezcenna, lecz na pewno warta obejrzenia z bliska i wsłuchania się w melancholijny oddech dziewiętnastowiecznych muz. Artystka bez wątpienia bowiem uchwyciła tę ponadczasową efemeryczność pięknych kobiet.


źródło: Książnica StargardzkaKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka w Pęzinie
 
NIK sznurowany damski

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia