Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Kalendarium imprez
Wiadomości
2018-07-02 odsłon: 49        
Dlaczego kobiety gorzej zarabiają?
Co sprawia, że kobiety zarabiają mniej? Czy winna temu jest dyskryminacja płciowa i fakt, że za większością dobrze prosperujących biznesów stoją mężczyźni? A może ma to związek z uwarunkowaniami ekonomicznymi i gospodarczymi? Odpowiedzi na pytanie dlaczego panie są gorzej wynagradzane szukamy dziś razem z ekspertami z bosspozyczka.pl
Bezlitosna statystyka
Z danych opublikowanych na początku roku przez Ministerstwo Pracy wynika, że kobiety zarabiają średnio od 7 % do 18,5% mniej od mężczyzn. Choć zazwyczaj to panie są lepiej wykształcone, to ich praca nie jest tak wysoko ceniona jak ta, którą wykonują koledzy po fachu.
Niezależnie od tego jakim badaniom się przyjrzymy wniosek za każdym razem będzie ten sam: kobiety są wynagradzane gorzej od mężczyzn. Różnice w wynagrodzeniach to jeden z najsilniej krytykowanych przejawów dyskryminacji płciowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobietom należy zapewnić dokładnie taki sam dostęp do rynku pracy jak mężczyznom i na tych samych zasadach powinny być one wynagradzane. Tyle w teorii. Rzeczywistość wygląda jednak mniej różowo, gdyż niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska – kobietom płaci się mniej. Czy gorsze zarobki to przejaw dyskryminacji i dowód na to, że w biznesie rządzą mężczyźni? A może różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn mają zupełnie inne przyczyny?

Jak mówią eksperci z bosspozyczka.pl „chociaż z roku na rok wzrasta liczba kobiet niezależnych finansowo i tych, które rozwijają własne biznesy, to wciąż zarabiają one mniej od mężczyzn zajmujących to samo stanowisko. Jeśli uda im się zrobić karierę tłumaczą to przypadkiem, albo szczęściem. Ta fałszywa skromność sprawia, że nie potrafią negocjować wysokości swojego wynagrodzenia” – dodają.
Według danych opublikowanych przez GUS różnica w wynagrodzeniach wynosi około 20% na korzyść panów. Bez względu na branżę, to właśnie oni mogą liczyć na lepsze uposażenie.
W zawodach, które wymagają specjalistycznego wykształcenia różnica ta wynosi około 1000 złotych, zaś w przypadku najprostszych prac jest to około 400 złotych.

Pań nie docenia się nie tylko w kraju nad Wisłą. Amerykański Institute for Women’s Policy Research wyliczył, że w 2015 roku różnica w wynagrodzeniach wynosiła około 21% oczywiście na niekorzyść pracowników płci żeńskiej. Nie lepiej jest w Europie – tu różnica ta plasuje się na poziomie 16,4 %.

Co ciekawe na tle innych krajów europejskich, to właśnie Polki są najmniej finansowo pokrzywdzone, gdyż różnica w wynagrodzeniach wynosi u nas „jedynie” 6,4 % (lepszym wynikiem może pochwalić się jedynie Malta – 5,1% i Słowenia 3,2 %).
Równie dużym zaskoczeniem może być fakt, że najgorzej pod względem zarobków przedstawia się sytuacja pań mieszkających w Niemczech (21,6%), Wielkiej Brytanii (19,7%), Austrii (23%), Finlandii (18,7%), Szwecji (15,2%) i Danii (16,4%), tj. w tych państwach, które teoretycznie najgłośniej opowiadają się za równouprawnieniem.

Kobiety zarabiają średnio o 700 złotych mniej niż mężczyźni, choć nie pracują ani gorzej, ani krócej. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele zaczynając od warunków kulturowych i ekonomicznych, kończąc na czynnikach społecznych i psychologicznych.
Zdaniem ekspertów różnica w wynagrodzeniach nie ma żadnego związku z efektami pracy, lecz jest głęboko zakorzeniona w naszej historii. Potwierdzają to badania przeprowadzone w latach 70. Już wtedy, gdy porównano zarobki mężczyzn i kobiet mających takie samo wykształcenie, umiejętności, doświadczenie i staż pracy, to panie wciąż były gorzej wynagradzane.
Z kolei kulturoznawcy wskazują na fakt, że przez wieki kobiety miały bardzo słabą pozycję na rynku pracy, co jeszcze dziś znajduje odzwierciedlenie w ich zarobkach.

Doradcy z bosspozyczka.pl podkreślają również to, że „sytuacji kobiet na rynku pracy nie poprawiła wprowadzona przez PIS nierówność emerytalna. Ciekawym zjawiskiem jest także to, że różnica pomiędzy wynagrodzeniami wzrasta wraz ze stanowiskiem, im jest ono wyższe i bardziej prestiżowe, tym ta różnica jest większa” – dodają eksperci. Co więcej, nierówne wynagrodzenia przełożą się w przyszłości na nierówne emerytury.
Czy tym liczbom można wierzyć?

Chociaż statystyka bywa zaliczana do jednego z trzech rodzajów kłamstwa, to przytoczone dane ciężko zignorować.
Jak już wspomnieliśmy, panie są wprawdzie lepiej wykształcone, lecz zazwyczaj wybierają mniej „dochodowe” kierunki humanistyczne przez co po studiach zarabiają mniej niż mężczyzna mający „konkretny” fach w ręku.

Różnice w wynagrodzeniach zdarzają się także przy równorzędnych stanowiskach. Z czego to wynika? W wielu przypadkach to same panie zaniżają swoje kwalifikacje i umiejętności, mają skromniejsze oczekiwania finansowe w efekcie czego zarabiają mniej. Zazwyczaj jest bowiem tak, że firma nie mówi wprost ile oferuje, tylko pyta nas o to, ile chcielibyśmy zarabiać. Zapytane o to panie wymieniają niższe kwoty i są bardziej zachowawcze od panów, którzy niekiedy cenią się aż za bardzo. Poza tym, to mężczyźni częściej upominają się o awans czy podwyżkę, kobiety liczą na to, że zwierzchnik sam zauważy jak ciężko pracują i odpowiednio je za to wynagrodzi. Tak się jednak nie dzieje.

Co zatem musi się zmienić? Przede wszystkich mentalność samych kobiet, które wciąż nie potrafią walczyć o swoje.
Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pracodawcy i przedsiębiorcy zamiast kierować się kryterium płci, będą brać pod uwagę względy merytoryczne zatrudniając pracowników i decydując o wysokości ich wynagrodzenia. Wydaje się jednak, że nim to nastąpi minie jeszcze sporo czasu.


źródło: Artykuł sponsorowanyKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Dziąłka przy Kwiatowej!
 
SZPILKA ACORD - skórzana

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia