Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Kalendarium imprez
Wiadomości
2018-09-29 odsłon: 345        
Energia wciąż mile widziana
fot. www.stargard.pl
MPGK uruchomiło dwie nowe instalacje fotowoltaiczne. Spółka szacuje, że dzięki wytworzonej dzięki nim energii może w ciągu roku zaoszczędzić nawet 550 000 zł.
Przed dwoma laty do gabinetu ówczesnego prezesa przyszedł jeden z pracowników MPGK Łukasz Misztela i zaproponował wybudowanie farm fotowoltaicznych. Dzięki temu przedsiębiorstwo miało zaoszczędzić pieniądze, a co za tym idzie przyhamować ewentualny wzrost cen za niektóre świadczone usługi. Innowacyjny pomysł z pomocą i zaangażowaniem wielu innych pracowników został zrealizowany przez spółkę.
Wybudowane zostały dwie instalacje fotowoltaiczne – na terenie Stacji Ujęcia Wody przy ul. Warszawskiej oraz Oczyszczalni Ścieków przy ul. Drzymały. W sumie powstała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW. Wyprodukowana przez nią energia jest już wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Roczna produkcja energii pochodzącej z odnawialnych źródeł wyniesie prawie 1800 MWhe. Efekt ekologiczny inwestycji to ograniczenie o prawie 1500 ton rocznie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 12 milionów złotych.
- Farma fotowoltaiczna złożona z kilku tysięcy paneli robi wrażenie. Ta inwestycja zrealizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej to wiele korzyści, również dla mieszkańców. Na pewno pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. Funkcjonowanie tej farmy przyniesie też wymierne korzyści finansowe. Oszczędności osiągnięte dzięki niej, w dłuższej perspektywie, ograniczą konieczność podnoszenia opłat za doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków z domów stargardzian – mówi z zadowoleniem prezydent Rafał Zając.

Zadanie było współfinansowane ze środków przyznanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego a kwota dofinansowania wyniosła 8.337.329,16 zł.
- Cieszę się, że dzięki takim inwestycjom Stargard umacnia swoją pozycję w czołówce polskich miast korzystających z odnawialnych źródeł energii. Każda taka instalacja w regionie ma znaczenie dla ekologii. Stargard – nie tylko w regionie, ale również w kraju – jeśli chodzi o odnawialną energię jest mocno wyróżniającym się miastem – dodaje prezydent Zając.

To, co wyróżnia Stargard to złoża geotermalne. Posiadamy bardzo efektywną sieć dzięki współpracy ze stargardzka geotermią – prowadzoną przez prywatną spółkę. Dziś uzyskujemy energii ze źródeł geotermalnych w wielkości 1/3 całkowitego zapotrzebowania miasta. Geotermia szykuje się do dużej inwestycji, która może zwiększyć wyniki do ponad 60%.

źródło: www.stargard.plKomentarze do artykułu

@mieszkaniec
2018-10-02 18:50:06
Jeżeli powstała taka oszczendnoś to dla czego nie została obniżona oplaty za wode i ścieki tylko wszystko drożeje ta Władza w Stargardzie jest do kitu, aby jak najszybciej znikla na zawsze
Oceń post: +3 / -0
@anonimowy
2018-10-03 10:24:41
Juz sa podwyzki pradu-na klatkach wisza informacje, Brawo Ty
Oceń post: +3 / -0


Pisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka przy Kwiatowej!
 
KLAPKI NIK profilowane

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia