Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2016-06-27 odsłon: 526        
Festyn historyczny W KRAINIE GRYFA [ZDJĘCIA]
fot. Marcin Fedorowicz - stargard.com.pl
W dniach 25-26 czerwca 2016 r. odbył się III Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. To wydarzenie, w ramach Dni Stargardu, zorganizowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.
W trzech parkach – Piastowskim, Popiela i Jagiellońskim, przez dwa dni odbywała się impreza, której osią tematyczną była wojna trzydziestoletnia i wiek XVII. Główną atrakcją były rekonstrukcje historyczne w wykonaniu grup: Zemska Hotovost, Hovald, Butler Dragonregiment oraz Alt Starhemberg, które zorganizowały pokazy życia obozowego, musztry, tańca, zmagań przygotowujących do walki, medycyny i kuchni siedemnastowiecznych wojsk szwedzkich i cesarskich. Punktem kulminacyjnym ich występów były dwie bitwy, stoczone w parku Jagiellońskim, podczas których strzelano z armat, muszkietów, ścierano się na piki, negocjowano, by w rezultacie ogłosić zwycięstwo Szwedów i klęskę cesarskich regimentów – tak, jak to wyglądało w lipcu 1630 roku.
Obok wojennych obozów rozstawionych było 40 kramów, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kawa, zimny koktajl, lody, wata cukrowa, świeże pieczywo i kiełbasa, słodycze i rzeźby z czekolady lub wosku pszczelego, miód, ciasta, nalewki, frytki, szaszłyk – tym mogli raczyć się amatorzy dobrego jedzenia, a poza tym można było kupić stary zegar lub lampę, ręcznie robioną zabawkę, poduszkę lub kuferek z decoupage, ręcznie tkaną makatkę, rzeźbę z drewna, zabawkę z siana, zbroję, łuk, welon prawdziwej damy dworu, biżuterię i wiele innych atrakcyjnych przedmiotów. Dzieci bawiły się na dmuchanych trampolinach oraz ozdabiały swoje twarze kolorowymi malunkami… wybór atrakcji był bogaty i różnorodny.
Przy samym polu bitewnym działało Miasteczko Edukacyjne, w którym nieustannie panował gwar – zajęcia artystyczne i rzemieślnicze przyciągały całe rodziny, a efekty wspólnej pracy można było zabrać ze sobą. Przez cały festyn obywały się tu warsztaty garncarskie, powroźnicze, plastyczne (rysowanie i malowanie legend pomorskich, odtwarzanie rzeźb, malowanie i wyszywanie toreb płóciennych), sportowe (boule, freesbee), wyplatanie wianków, by później spławić je rzeką Iną rzucając z Mostu Panieńskiego – mnogość atrakcji przyprawiała o zawrót głowy, z którego mogło wyleczyć koło niespodzianek, losujące zadanie do wykonania.
W sumie, przez dwa dni, festyn odwiedziło ponad 7500 osób! Basteję za symboliczną złotówkę zwiedziło prawie 800 osób, zaś w Miasteczku Edukacyjnym w zajęciach uczestniczyło przeszło 400 osób.


źródło: Muzeum Stargard







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia