Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Najnowsze posty forum: Ukrainiec ? ...
Najnowsze posty aktualności: :-) ...
Kalendarium imprez
Wiadomości
2017-06-08 odsłon: 587        
Gangstersko romantyczna noc w Książnicy
fot. Książnica Stargardzka
Czy można połączyć ze sobą w całość następujące elementy takie jak: bieg przełajowy, hazard, spektakl teatralny, wróżenie, gangsterkę, quizy, spotkania autorskie, przeglądanie zabytkowych książek, wystawy, rodzinną grę terenową, czytanie listów miłosnych i zbrodnię?
Okazuje się, że MOŻNA, ale pod warunkiem, że ma to miejsce w Książnicy Stargardzkiej podczas III Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W tym roku w ponad 1300 bibliotekach odbyły się w jej ramach rozmaite przedsięwzięcia pod hasłem „Czytanie porusza”. Dnia 3 czerwca to sobotnie „poruszanie” bibliotekarze stargardzkiej Książnicy przygotowali w niezwykle oryginalny sposób. Niewykluczone, że i w innych bibliotekach w Polsce było podobnie atrakcyjnie, ale czy zrobiono to aż w taki „wystrzałowy” sposób? Tego wieczoru Książnica Stargardzka zamieniła się bowiem w miejsce, w którym rządzili gangsterzy oraz bibliotekarki w kreacjach z lat trzydziestych ubiegłego wieku, a nad wszystkim czuwał - znany ze słynnego amerykańskiego filmu „Ojciec chrzestny” - Don Vito Corleone. Było więc „Gangstersko i romantycznie”, ale przede wszystkim bardzo atrakcyjnie dla każdego uczestnika w każdym wieku. A chętnych do odwiedzenia Książnicy tego dnia nie brakowało.

Całość rozpoczęło o godzinie 16.30 wspólne działanie bibliotekarzy ze społecznością biegaczy „Stargard. Ja się nie ścigam” pod hasłem „Pobiegnij z książką”. Młodsi i starsi biegacze pokonywali trasę biegu (dzieci na odcinku 500 metrów, a dorośli 3000 metrów) trzymając w ręku swoją ulubioną książkę. Start i meta była przed Bramą Pyrzycką a trasa wiodła wzdłuż alejek Parku Chrobrego. Była zacięta rywalizacja, radość zwycięzców i smutek pokonanych, ale wszystko przepełnione literackim i olimpijskim duchem fair play. Każdy z zawodników otrzymał specjalny pamiątkowy medal i soczyste jabłko ku pokrzepieniu.
A od godziny 18.00 do północy trwały kolejne działania już w budynku Książnicy Stargardzkiej.
W Dziale Multimedialnym czytelnicy mieli okazję spotkać się z powieściopisarką Sylwią Trojanowską, a później dać się unieść pomiędzy gwiazdy przez dyplomowaną astrolożkę Teresą Kunkę. W Czytelni Naukowej można było dotknąć w białych rękawiczkach zabytkowych skarbów Książnicy. W Czytelni Głównej czynne było Kasyno, a w nim ruletka oraz rozmaite gry karciane, natomiast w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym prowadzono bieżące śledztwa detektywistyczne, rozwiązywano quizy, zgadywanki, krzyżówki i oglądano, zabarwiony kryminalnie, spektakl teatralny. Można także było natknąć się na fragment „Bitwy pod Grunwaldem”, a także zobaczyć uchwycone aparatem fotograficznym ptaki w locie. Na korytarzach rozbrzmiewała muzyka z epoki, błyskały kolorowe światła, kręcili się gangsterzy, a przez poszczególne pomieszczenia przemierzał sam Don Corleone wzbudzając poruszenie wśród obecnych. Niektóre miejsca w bibliotece tego dnia były niedostępne i oznaczone specjalnymi napisami jako „Miejsce zbrodni”. Romantyzmu całej atmosferze dawały nie tylko eleganckie i piękne stroje w jakie byli ubrani tego dnia bibliotekarze, czy dobiegająca muzyka, ale także specjalna sesja poświęcona głośnemu czytaniu oryginalnych listów miłosnych pisanych w przeszłości przez wielkich twórców czy znane postaci historyczne. W tym samym czasie w Wypożyczalni Głównej pani astrolog miała pełne ręce roboty, ponieważ po indywidualne wróżby pisane przez gwiazdy ustawiła się długa kolejka czytelników. Jednym z najbardziej spektakularnych momentów stargardzkiej Nocy w Bibliotece była terenowa gra rodzinna, podczas której zespoły pokonywały wszystkie działy Książnicy rozwiązując w każdym z nich określone zadania, których tematyka została zaczerpnięta z posiadanych przez Książnicę powieści gangsterskich, kryminałów i thrillerów. Zwycięska drużyna została wyłoniona i nagrodzona. Zwyciężyły panie Maria i Emilia Wojtkun.
Ale przed Północą miał miejsce jeszcze bardziej spektakularny finał, na który wszyscy uczestnicy oczekiwali z dreszczykiem emocji. Przeraźliwe i mrożące krew w żyłach krzyki oznajmiły, że w holu wejściowym zostały znalezione zwłoki młodej kobiety. Don Corleone wraz ze swoimi ludźmi sprawnie ogarnął całą sytuację i sprawcy zbrodni zostali szybko wykryci i ujęci. A kiedy już zamknięto podwoje biblioteki za ostatnimi uczestnikami tej gangstersko - romantycznej nocy, na szczęście okazało się, że ofiarę zbrodni będzie jeszcze można uratować.


źródło: Książnica StargardzkaKomentarze do artykułu

@Bonifrater
2017-06-08 13:48:54
gangsterski (język polski)
znaczenia:
przymiotnik
(1.1) związany z gangsterem, charakterystyczny dla gangstera
Oceń post: +0 / -0
@anonimowy
2017-06-08 18:44:27
Już nie wiedzą jak przyciągnąć do czytania:)) No niestety doba internetu wygrywa.
Oceń post: +2 / -0
admin
2017-06-09 05:23:40
A u mnie właśnie odwrotnie. Wziąłem się za czytanie papierowych książek.
Oceń post: +1 / -0


Pisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Bardzo tania działka
 
KLAPKI NIK profilowane

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia