Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2018-07-04 odsłon: 526        
Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
Internet to nie tylko ogromne zasoby informacji, wyjątkowe usługi i narzędzia, ale również wiele zagrożeń, o których musimy pamiętać tak naprawdę na każdym kroku, kiedy korzystamy z sieci. Jakie niebezpieczeństwa w internecie czyhają na użytkowników i co możemy zrobić, żeby nie paść ofiarą cyberataku?
Rodzaje przestępstw internetowych/komputerowych
Na stronach policji możemy znaleźć kwalifikację przestępstw komputerowych. Ich lista wcale nie jest taka krótka. Znajdziemy na niej m.in.:
phishing – wyłudzenie informacji,
sniffing – podsłuch komputerowy,
hacking – nieuprawnione uzyskanie informacji,
sabotaż komputerowy,
rozpowszechnianie złośliwych programów.
To ledwie kilka pozycji ze zdecydowanie dłuższej listy. Tak naprawdę każdego dnia możemy mieć z nimi do czynienia w sytuacjach, kiedy najmniej się tego spodziewamy. Zagrożeń internetowych absolutnie nie można bagatelizować, bo wielu użytkowników poniosło w ten sposób poważne straty.

Niebezpieczeństwo w sieci – uwaga na phishing!
Phishing jest w ostatnich latach szczególnie często wykorzystywanym sposobem na cyberatak, a to głównie ze względu na łatwość jego przeprowadzenia. Najczęściej jego ofiarami są klienci banków, ale również firm kurierskich i innych. Co istotne – działania przestępców rozwijają się w zaskakującym tempie. Doskonałym tego przykładem są strony szyfrowane, wykorzystujące certyfikaty SSL, które w adresie mają https zamiast http, a dodatkowo zieloną kłódkę, wskazującą, że to strony bezpieczne. Tymczasem z danych opublikowanych na blogu PhishLabs wynika, że obecnie do około ¼ ataków phishingowych dochodzi za pośrednictwem stron, które wykorzystują właśnie protokół SSL!

W kolejnych komunikatach o atakach phishingowych najczęściej mowa jest o bankach. W ostatnich latach przestępcy przeprowadzali cyberatak na klientów takich banków, jak mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Citibank czy PKO. Schemat wygląda zazwyczaj w podobny sposób. Przestępcy rozsyłają na przypadkowe adresy e-mail wiadomości, które do złudzenia przypominają, przynajmniej z szablonu, wiadomości od banku. Zazwyczaj klient otrzyma wezwanie do pewnego działania, może to być również informacja o blokadzie konta czy też niezapłaconej racie kredytu z wezwaniem do pilnego kliknięcia wskazanego odnośnika. Po kliknięciu zostajemy przekierowani na podstawioną stronę, dzięki której oszuści przechwytują nasze dane dostępowe do konta bankowego.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
Bezpieczne korzystanie z internetu wymaga przede wszystkim ostrożności i zdrowego rozsądku. Warto brać pod uwagę poniższe zasady:
· Oprogramowanie antywirusowe – program antywirusowy powinien być pierwszym, jaki zostanie zainstalowany na danym komputerze przed połączeniem się z internetem. Pamiętajmy jednak, że każdego dnia powstają nowe wirusy i właśnie dlatego musimy pilnować aktualizacji naszego oprogramowania. Bez tego program ten nie uchroni nas przed najnowszymi zagrożeniami.
Nie stosujmy prostych haseł – zastosowanie haseł typu: 123456, 123456789, qwerty, password, 111111, 12345678 nie zapewni bezpieczeństwa naszym usługom. Co ciekawe, okazało się, że to właśnie te hasła były najczęściej wykorzystywanymi przez użytkowników znajdujących się w jednej z największych baz, jakie „wyciekły” w 2017 roku do sieci.
· Nie odwiedzajmy nielegalnych stron – strony zawierające pornografię, nielegalne filmy, programy czy cracki to najłatwiejszy sposób na zainfekowanie komputera. Bardzo złym pomysłem jest również pobieranie z nich jakichkolwiek plików.
· Komunikacja z bankiem – banki prowadzą kampanie informacyjne, które mają przeciwdziałać phishingowi. Można się z nich dowiedzieć m.in. że banki te nie wysyłają wiadomości elektronicznych z prośbą o podanie danych wrażliwych. Jeśli po skierowaniu na stronę internetową banku cokolwiek wzbudza nasze podejrzenia, to powinniśmy natychmiast opuścić taką witrynę!
· Aktualizuj system operacyjny.
· Nie loguj się do niezabezpieczonych sieci WiFi.
· Nie korzystaj z przypadkowo znalezionych nośników USB.
· Nie zapisuj haseł w pamięci przeglądarki.
· Korzystaj z możliwości, jakie dają dostawcy internetu. Jeśli np. wykorzystujesz internet bez zobowiązań UPC, to sprawdź, czym jest pakiet bezpieczeństwa UPC.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!
Działań służących zwiększeniu bezpieczeństwa w sieci nigdy zbyt wiele. Pamiętajmy, że w sieci również, tak jak na ulicy, możemy zostać okradzeni. Z tą różnicą, że w internecie często nie zorientujemy się, kiedy, jak i dlaczego tak się stało, a w większości przypadków sami będziemy sobie winni.








Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia