Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2017-04-13 odsłon: 532        
Jak pozbyć się Kryształowej Maski?
fot. Książnica Stargardzka
Nie jest to, aż takie trudne, jak twierdzą organizatorzy tego unikatowego, Międzyprzedszkolnego Przeglądu Teatralnego, czyli pracownicy Książnicy Stargardzkiej. Ale z odpowiedzią zaczekajmy do końca relacji z tegorocznego, ósmego już Przeglądu. Zacznijmy jednak od jego genezy. A było to tak…
Przeglądy teatralne organizowane z myślą o przedszkolach są w naszym kraju niestety rzadkością. Tak więc w roku 2010 Książnica Stargardzka postanowiła dołączyć do grona instytucji wypełniających tę lukę. Czas odbywania się tego przeglądu – czyli zwykle okres miesiąca marca – nie został wybrany przypadkowo, bowiem 27 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Zostało to dokonane nie tylko z myślą o uświetnieniu tej daty, ale przede wszystkim z myślą o daniu twórczej i aktywnej możliwości świętowania tego dnia przez najmłodszych artystów sceny.
W tym roku Przegląd trwał przez trzy dni tj. od 29 do 30 marca, podczas których odbyły się prezentacje spektakli, a 31 marca odbył się Wielki Finał, podczas którego ogłoszone zostały wyniki. Nie zabrakło oczywiście dobrej zabawy i pozytywnych emocji, ale również sporej szczypty rywalizacji. Sala Teatralna znajdująca się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym Książnicy ponownie stała się areną teatralnych zmagań o niezwykłe trofeum, którym jest oryginalna i cenna kryształowa statuetka, w której wnętrzu znajduje się wizerunek owej „Kryształowej Maski”. Została ona wykonana z zastosowaniem technologii grawerowania wewnątrz szkła. Polega ona na tym, że wiązka lasera pozwala na wygrawerowanie kompozycji przestrzennych wewnątrz szklanej bryły bez naruszania zewnętrznej powierzchni szkła. Organizatorzy postanowili więc już w 2010 roku, że ze względu na dużą wartość materialną i artystyczną statuetki, będzie to nagroda przechodnia i na własność otrzyma ją to przedszkole, które trzykrotnie zostanie laureatem Przeglądu. Wtedy Książnica Stargardzka ufunduje nową statuetkę, a do tego czasu każde z przedszkoli, będące Laureatem, otrzyma statuetkę w swoje posiadanie na blisko rok z klauzulą jej zwrotu na kolejny Przegląd. Przez ostatni rok szczęśliwymi posiadaczami „Kryształowej Maski” było Niepubliczne Przedszkole „Smerfuś”, a kto otrzymał statuetkę tym razem?
Zanim wszystko stało się jasne, organizatorzy Przeglądu na czele z kierownikiem Działu Dziecięco-Młodzieżowego Książnicy p. Marią Gąssowską rozpoczęli gorączkowe przygotowania do jego ósmej edycji. Ostatecznie zgłosiło się dziesięć zespołów, w czym pięć zespołów z przedszkoli miejskich i pięć z przedszkoli niepublicznych naszego miasta. Ze względu na liczbę zgłoszeń, prezentacje odbyły się podczas dwóch dni, a trzeciego dnia odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników przez specjalnie powołaną do tego celu Komisję. Podobnie jak w poprzednich latach jej przewodniczącym został Grzegorz Lipko – pedagog, polonista, animator teatralny, twórca Przeglądu Teatralnego dla gimnazjów pn. „Zaczarowana dorożka”. Towarzyszyły mu: Aurelia Makowska – nauczyciel, bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Stargardzie oraz Beata Śpiechowicz – pedagog i kierownik Działu Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy Stargardzkiej.
W środę 29 marca wszystko się zaczęło! O godzinie 10.00 uroczyście przywitali uczestników i gości: Dyrektor Książnicy – Krzysztof Kopacki oraz Małgorzata Janowicz – kierownik Wypożyczalni Głównej Książnicy, a po krótkim wstępie prowadzenie przejęły panie z Działu Dziecięco – Młodzieżowego: jego kierownik – Maria Gąssowska i Katarzyna Orzechowska. Prowadzące czuwały również nad tym, aby zgadzała się kolejność występów, która w tym roku ustalona została losowo. Następnie rozpoczęły się magiczne godziny teatralnych radości i wzruszeń, których autorami byli najmłodsi wykonawcy. Tego dnia na scenie zaprezentowało się pięć przedszkoli: Zespół „Stumilowy Las” z Niepublicznego Przedszkola „Stumilowy Las” w przedstawieniu „W podróży po bajkach” (prow. Anna Pogródek, Pamela Ostafijczuk), Zespół „Mądre Sowy” z Przedszkola Miejskiego nr 6 w przedstawieniu pt. „Smutna królewna” (prow. Joanna Guminiak), Zespół „Sfinks” z Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech” w przedstawieniu pt. „Miłość w Egipcie” (prow. Daria Cieślewicz), Zespół „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego nr 2 w przedstawieniu pt. „Zosia i jej przygoda z tańcem” (prow. Paulina Kowalska, Dalida Rutkiewicz) oraz Zespół „Słoneczka” z Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Przygoda” w przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek” (prow. Joanna Miłoszewska-Świercz).
Drugiego dnia ponownie gości i uczestników przywitali Krzysztof Kopacki oraz Małgorzata Janowicz i ponownie drogą losowania wyłoniona została kolejność występów. Tego dnia na scenie pojawiło się kolejnych pięć zespołów. Były to: Zespół „Ważniaki” z Niepublicznego Przedszkola „Smerfuś” w przedstawieniu pt. „W przyjaźni jest siła” (prow. Aleksandra Radzikowska, Wioleta Chybowska), Zespół „Montessorianie” z Niepublicznego Przedszkola „Na Zielonym Wzgórzu” w przedstawieniu pt. „Niezapominajka” (prow. Małgorzata Bas), Zespół „Słoneczka” z Przedszkola Miejskiego nr 5 w przedstawieniu pt. „Z muzyką za pan brat” (prow. Karolina Kubisiak, Dorota Zamkowska), Zespół „Zerówiaki” z Przedszkola Miejskiego nr 3 w przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek” (prow. Małgorzata Widoniak) oraz Zespół „Sowy” z Przedszkola Miejskiego nr 4 w przedstawieniu pt. „Królewna Śmieszka” (prow. Bożena Płatkowska, Teresa Zielińska).
Jurorzy kolejny już rok z rzędu nie mieli łatwego zadania. Wiedzieli o tym udając się na obrady, które miały wyłonić nie tylko zwycięzcę Przeglądu, ale również laureatów trzech równorzędnych wyróżnień oraz indywidualnych nagród za zapadające w pamięć kreacje aktorskie. Tym bardziej było to trudne ze względu na wielkie zaangażowanie i emocjonalne podejście do wykonywanych scenicznych zadań przez małych aktorów z poszczególnych zespołów. Było to także wielokrotnie doceniane przez ich rówieśników zgromadzonych na widowni oraz przez wszystkich dorosłych, którzy z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg tegorocznych zmagań o „Kryształową Maskę”, nagradzając wykonawców gorącymi brawami.
Trzeciego dnia Przeglądu, w piątek 31 marca, nadszedł czas na Wielki Finał. Swoją obecnością uświetnił rozstrzygnięcie Przeglądu wiceprezydent Stargardu Rafał Zając, który przywitał zgromadzonych gości, mówiąc o znaczeniu edukacji teatralnej, chwaląc dzieci i opiekunów za zaangażowanie w takie działania, a także podkreślając walory udziału w podobnych przedsięwzięciach. Zanim nadszedł kulminacyjny moment, wszyscy zgromadzeni obejrzeli występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5, z klasy VI a, którzy pod opieką Bożeny Skwiry zaprezentowali przedstawienie pt. „Bajkowy kogel-mogel. Z pewnością był on ciekawym dodatkiem tego ważnego dnia. Widzowie nagrodzili młodych aktorów gorącymi brawami. I oto nadszedł moment, na który wszyscy czekali. O ogłoszenie wyników i powiedzenie kilku słów podsumowujących tegoroczny Przegląd poproszony został Przewodniczący Jury Grzegorz Lipko. W imieniu swoim i pozostałych jurorów podkreślił, że tegoroczny Przegląd stał na dobrym, wyrównanym poziomie. Podkreślił dobrą pracę opiekunów z dziećmi w zakresie przygotowania spektakli, zwłaszcza przygotowania głosowego małych aktorów, wykorzystania gestu i mimiki w grze oraz ruchu scenicznego. Dodał również, że wszystkie prezentowane przedstawienia przygotowane były bardzo starannie i z wielkim zaangażowaniem dzieci, pań opiekunek – reżyserek, a także podkreślił pomoc rodziców. Publiczność zobaczyć mogła bogate dekoracje i piękne kostiumy, które w połączeniu z grą aktorską dawały nie tylko możliwość wcielenia się w inne role, ale też były dobrą okazją do świetnej zabawy samych dzieci na scenie oraz widzów. Istotnym, cennym zjawiskiem jest ciągłe poszukiwanie nowych tekstów do inscenizacji opartych na różnorodnej tematyce, zawierających cenne wartości dydaktyczne i poznawcze oraz różne formy wyrazu artystycznego jak piosenki, muzyka, taniec, efekty dźwiękowe – oprócz słowa mówionego i gry aktorskiej. Jury doceniło również zaangażowanie pracowników Książnicy i wspaniałą oprawę tego Przeglądu dającą dzieciom możliwość świetnej zabawy w teatr, rozbudzania ich zainteresowań teatralnych, kształtowania osobowości i wrażliwości estetycznych, które w przyszłości zaowocować powinny odrodzeniem się działań teatralnych w szkołach naszego miasta.
Po tym bardzo interesującym podsumowaniu pozostało już tylko ogłoszenie wyników Przeglądu, na które w wielkim napięciu oczekiwali wszyscy obecni. Jurorzy umiejętnie dozowali napięcie, wręczając najpierw dyplomy uczestnictwa i nagrody wszystkim zespołom, by później przejść do wręczania nagród indywidualnych za kreacje aktorskie. Warto podkreślić, iż są to nagrody przyznawane za cały obraz jakie dziecko przedstawia widzom, poczynając od stroju, a kończąc na grze aktorskiej. Atrakcyjne nagrody indywidualne i zespołowe zostały ufundowane przez głównego organizatora Przeglądu – Książnicę Stargardzką, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Urząd Miejski w Stargardzie i .
Emocje sięgnęły zenitu, kiedy Przewodniczący Jury zaczął odczytywać laureatów trzech równorzędnych wyróżnień. Zostali nimi: Zespół „Słoneczka” z Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Przygoda” za przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”, Zespół „Sowy” z Przedszkola Miejskiego nr 4 za przedstawienie pt. „Królewna Śmieszka” oraz Zespół „Montessorianie” z Niepublicznego Przedszkola „Na Zielonym Wzgórzu” za przedstawienie pt. „Niezapominajka”. Została jeszcze do ogłoszenia ostatnia, najważniejsza decyzja – kto został laureatem ósmego Przeglądu i przez najbliższe miesiące będzie szczęśliwym posiadaczem statuetki „Kryształowej Maski”. Jednak słowa nie zostały wypowiedziane, więc wszyscy zdziwieni czekali co będzie dalej, gdyż… Dyrektor Książnicy Stargardzkiej chciał pokazać coś zgromadzonym… Jak się okazało był to portret faraona Tutanchamona, a więc stało się już jasne, że w tym roku „rządzi Egipt”, który zgarnia największy skarb tego Przeglądu „Kryształową Maskę”, a robi to talentami małych aktorów z Zespołu „Sfinks” z Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech”.
Dzieci oraz opiekunki zwycięskiego przedszkola nie kryły olbrzymiej radości. I w tej wielkiej euforii, podczas rzęsistych braw, główną nagrodę Przeglądu „Kryształową Maskę” wręczył zwycięzcom Rafał Zając. Prowadząca grupę Daria Cieślewicz podziękowała dzieciom za zaangażowanie i pracę, którą wykonały aby przedstawienie osiągnęło jak najlepszy poziom. A ponieważ było to już trzecie zwycięstwo Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech” w tym Przeglądzie, tym samym – zgodnie z regulaminowymi zapisami – „Kryształowa Maska” stała się własnością Przedszkola, co zostało potwierdzone specjalnym Certyfikatem. Książnica Stargardzka zobowiązała się do ufundowania kolejnego egzemplarza głównej nagrody. Zapewniono również, że nie jest to koniec teatralnych zmagań przedszkoli ponieważ to przedsięwzięcie cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli przedszkoli oraz samych dzieci.
Jak pozbyć się „Kryształowej Maski”?, ponawiamy tytułowe pytanie. „To proste. Czekamy na kolejne, stargardzkie przedszkole, które ponownie, trzykrotnie wygra ten Przegląd Teatralny.” – odpowiada z uśmiechem dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki.

Pełny wykaz nagrodzonych w VIII MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM PRZEGLĄDZIE TEATRALNYM „KRYSZTAŁOWA MASKA” ( 29.03. – 31. 03. 2017r. ):

Nagrody i dyplomy za indywidualne kreacje aktorskie: (w kolejności przedstawień)
z NP „Stumilowy Las”:
- Kacper Krajewski – ZAWIADOWCA,
z PM nr 6:
- Oskar Rymarkiewicz – KRÓL,
- Karolina Zegardło – LEKARZ,
z NP. „UŚMIECH”:
- Aleksander Liszniański – FARAON,
- Dominika Gieniuk – KLEOPATRA,
- Wojtek Gralak – EGIPCJANIN,
- Klara Czebotar – EGIPCJANKA,
- Zosia Franczak-Wiekiera – EGIPCJANKA,
- Barbara Sarleja – EGIPCJANKA, ŚPIEWACZKA,
- Michał Różewicz – NARRATOR,
- Halina Cisek – SŁUGA FARAONA,
- Nela Iwańska – TANCERKA,
- Zuzanna Krzemińska – TANCERKA,
- Blanka Jakszuk – TANCERKA,
- Martyna Błaszczyk – WIELBŁĄD,
z PM nr 2:
- Mia Paterkowska – JULIA,
- Wojtek Poniżnik – TANCERZ,
- Maja Nykołajczuk – NARRATOR,
z NP „Tęczowa Przygoda”:
- Julia Wawrzyn – CZERWONY KAPTUREK,
- Zofia Majcher – WILK,
- Igor Jastrzębski – GAJOWY,
- Barbara Świercz – NARRATOR,
z NP „Smerfuś”:
- Wojciech Maliczak – WOJTEK,
- Hanna Kurz – HANIA,
- Adam Garbaciak – LEKARZ,
z NP „Na Zielonym Wzgórzu”:
- Natasza Magdziak – LILIA,
- Antonina Majkowska – NIEZAPOMINAJKA,
- Ignacy Piechowiak – PUSTELNIK,
z PM nr 5:
- Kacper Trocha – CHŁOPIEC,
- Sindia Pilipczak – TANCERKA STYLU DISCO,
- Krzysztof Kubisiak – TANCERZ TANGO,
- Anna Woźniak – TANCERKA TANGO,
- Katarzyna Wachowicz – TANCERKA STYLU NOWOCZESNEGO,
- Sabina Dębińska – BABCIA,
- Weronika Grzegorek – FANKA,
z PM nr 3:
- Natalia Winckowska – CZERWONY KAPTUREK,
- Ignacy Tabor – WILK,
- Gabriel Kmita – DRZEWO,
z PM nr 4:
- Szymon Szymaniak – KSIĄŻĘ,
- Karina Rabura – WIEDŹMA,
- Oliwia Traczykowska – KONFENANSJER,
- Adam Andrzejewski – KRASNOLUDEK,

RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA:
Wyróżnienie – Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Przygoda” – zespół „Słoneczka” za spektakl „Czerwony Kapturek”
Wyróżnienie – Przedszkole Miejskie nr 4 – zespół teatralny „Sowy” za spektakl „Królewna Śmieszka”
Wyróżnienie – Niepubliczne Przedszkole „Na Zielonym Wzgórzu” – zespół „Montessorianie” za przedstawienie pt. „Niezapominajka”

I MIEJSCE:
Główna Nagroda „Kryształowa Maska” – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech” – zespół teatralny „Sfinks” za przedstawienie pt. „Miłość w Egipcie”

Dotychczasowi Laureaci Międzyprzedszkolnego Przeglądu Teatralnego „KRYSZTAŁOWA MASKA” organizowanego przez Książnicę Stargardzką:

2010 – Przedszkole Miejskie nr 2
2011 – Grupa przedszkolna z Szkoły Podstawowej w Pęzinie
2012 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2013 – Przedszkole Miejskie nr 4
2014 – Przedszkole Miejskie nr 5
2015 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2016 – Niepubliczne Przedszkole „Smerfuś”
2017 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”









źródło: Książnica Stargardzka







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia