Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Kalendarium imprez
Wiadomości
2018-10-17 odsłon: 169        
Jak prawidłowo prać pościel? Szybki poradnik
fot. Linkhouse
Ze względu na ilość roztoczy oraz bakterii, jakie zamieszkują naszą pościel, koniecznością jest pranie pościeli minimum raz na 2 tygodnie. Jak prawidłowo prać pościel, aby służyła nam latami, a sen w niej był nie tylko przyjemny, ale też higieniczny?
Niebezpieczne sny – co się kryje w naszej pościeli
Każdego dnia tracimy przynajmniej litr potu – w przypadku upałów ilość ta może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. W naszym pocie znajdują się różnorodne związki chemiczne – od wody i mocznika zaczynając, na amoniaku i soli kończąc. Wszystkie te substancje zostają na naszej pościeli, powodując utratę przez nią świeżości i jej blaknięcie. Nasze łóżko to doskonałe miejsce bytowania dla wszelkiego rodzaju roztoczy, bakterii czy pasożytów – lekko wilgotne i zakurzone poszewki pozwalają im się bezproblemowo rozwijać. Problem ten pogłębia się, jeśli mamy w domu pupile, które lubią z nami spać – minihodowlę bakterii i pasożytów mamy w takiej sytuacji murowaną.
Absolutnym minimum, jakie musimy stosować, chcąc utrzymywać odpowiednią higienę, jest pranie pościeli minimum raz na dwa tygodnie. W przypadku posiadaczy pupili częstotliwość ta wzrasta do tygodnia. Jeszcze częściej należy prać pościel w przypadku, gdy jesteśmy chorzy lub borykamy się z grypą. Wtedy powinniśmy wymieniać pościel przynajmniej raz na 3 dni. Pozwoli nam to zapobiec nawrotowi choroby.
Pozostaje jednak pytanie – w jaki sposób prać pościel, abyśmy mieć pewność, że będzie ona dokładnie wyczyszczona, a tryb prania, który wybraliśmy, sprawdzi się w przypadku materiału, z jakiego zrobiona jest nasza pościel?

Jedwab, mikrofibra, dżersej czy klasyczna kora –jak prać każdą z nich?
W zdecydowanej większości przypadków pościel należy prać w dobrej pralce (szukasz jednej z nich? Zajrzyj na https://www.neonet.pl/) w temperaturze 60°C lub wyższej – jedynie taka temperatura jest w stanie usunąć z niej wszystkie zarazki i roztocza. Pościel wyprana w niższej temperaturze będzie, co prawda, sprawiała wrażenie czystej, jednak są to tylko pozory – większość szkodliwych organizmów potrafi bez trudu przeżyć w temperaturze 40°C, w której zazwyczaj pierzemy. Jedynym wyjątkiem, kiedy powinniśmy prać pościel w temperaturze niższej niż 60°C, jest pościel zrobiona z jedwabiu lub innej, równie delikatnej tkaniny, np. bibera czy flaneli. W takiej sytuacji pościel należy prać ręcznie w zimnej wodzie lub oddać jej do specjalistycznej pralni. Nowoczesne pralki coraz częściej oferują jednak tryb pozwalający na pranie tak delikatnych materiałów.
Lepiej także wybrać tryb, który gwarantuje stosunkowo małą ilość obrotów – uchroni to pościel przed zagnieceniami, a Ciebie – męczącym prasowaniem. Zasada ta nie obejmuje pościeli odpornych na zgniecenia (w których zazwyczaj znajduje się domieszka bawełny): jerseyu, renforcé, mikrofibry czy popularnej kory.
Najlepszymi środkami do prania pościeli są hipoalergiczne proszki do prania lub wysokogatunkowe proszki do tkanin białych lub kolorowych.

Jak dbać o pościel – dobre rady
To, w jakim stanie będzie nasza pościel, zależy nie tylko od temperatury prania i środków, jakich użyjemy do tego celu, ale też dobrych praktyk. Do najważniejszych z nich należą:
• Segregowania pościeli przed praniem i napełnianie bębna do ¾ objętości – zarówno w tradycyjnej pralce automatycznej, jak i tej otwieranej na górze, jaką można znaleźć na stronie https://www.neonet.pl/pralki/pralki-ladowane-od-przodu.html
• Niełączenie prania z innymi rzeczami – szczególnie z ręcznikami, na których mogą znajdować się groźne drobnoustroje
• Wywijanie pościeli na drugą stronę i zapinanie guzików lub zamków przed praniem
• Niejedzenie w łóżku oraz niepozwalanie na spanie w nim swoim zwierzętom – to bardzo niehigieniczne
• Regularne wietrzenie pościeli – minimum raz na 2-3 dni
• Utrzymywanie w dobrym stanie kołder, poduszek, prześcieradeł oraz materacy.
• Dbanie o samą pralkę poprzez regularne czyszczenie.
Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Ci cieszyć się wyjątkowo zadbaną i piękną pościelą.


źródło: LinkhouseKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka przy Kwiatowej!
 
ACORD trzewiczek

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia