Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2018-08-13 odsłon: 532        
Jak wybrać ubezpieczenie na życie i nie przepłacać?
Dla osób, które są zainteresowanie kupnem ubezpieczenia, sprawa wyboru właściwej oferty bywa nie lada wyzwaniem. Firm ubezpieczeniowych, podobnie jak i ofert jest bardzo dużo, a przeglądanie ich w internecie może spowodować jedynie mętlik w głowie.
Jak wybrać dobrze i płacić za dużo? Należy wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie. Inne kryteria dotyczą wyboru indywidualnej i grupowej polisy na życie, ubezpieczenia ochronnego (np. polisa rodzina), oszczędnościowego (np. polisa posagowa) czy inwestycyjnego (np. polisa na życie z UFK).


Ubezpieczenie na życie – na czym polega?

Na początku warto wyjaśnić czym właściwie jest polisa na życie i jakie jest jej zadanie. Podstawowa funkcja ubezpieczenia to ochrona na wypadek śmierci ubezpieczonego. W ten sposób zabezpiecza się przyszłość swoich najbliższych. Zatem osoba, która zdecyduje się na zakup ubezpieczenia, zapewnia swoim bliskim wypłatę sumy ubezpieczenia współmałżonkowi, dzieciom lub innym osobom uposażonym, czyli wskazanym w umowie.

Polisa na życie w swojej podstawowej ofercie nie będzie chronić od wypadków, urazów, pobytu w szpitalu czy poważnej choroby. Aby taką ochronę uzyskać, trzeba odpowiednio rozszerzyć zakres ochrony swojej polisy – poprzez umowy dodatkowe.

Umowy takie dotyczyć mogą kompleksowej ochrony, jak i mogą zabezpieczać bardzo precyzyjnie różne obszary życia, np. zdrowie pod kątem chorób nowotworowych lub samej tylko cukrzycy. Umowy dodatkowe najczęściej trwają około roku czasu, po czym ochronę można kontynuować.

Składka w polisie na życie zależy od kilku czynników:

• częstotliwości opłacania – możliwe rabaty za opłacenie składki na rok z góry,
• długości trwania polisy – im dłuższy okres umowy, tym mniej odczuwalne wydatki na polisę,
• liczbę rozszerzeń,
• wysokość sumy ubezpieczenia,
• liczbę ubezpieczonych,
• rodzaj polisy – w ochronnej ta sama składka może być najniższa, ale na koniec umowy ubezpieczony nie dostaje zwrotu tak jak w polisie oszczędnościowej.


Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia?

Najlepiej korzystać z pomocy fachowych stron, które zawiaerają informacje o wielu towarzystwach ubezpieczeniowych, prowadzą rankingi ubezpieczeniowe, poradniki oraz forum dla klientów. Dzięki temu można skompletować sporą wiedzę na temat wybranej polisy – zarówno o plusach danej oferty, jak o jej wadach.

Dobrym produktem ochronnym może być zatem ubezpieczenie na życie, ponieważ strona gwarantuje informacje o wielu różnych produktach, umożliwiając tym samym ich porównanie. Jest ono bardzo pomocne w znalezieniu dobrej i taniej oferty.

Skuteczną, ale najtrudniejszą metodą jest czytanie dokumentu OWU, gdzie znajdują się m.in. informacje o wyłączeniach odpowiedzialności. To sytuacje, w których towarzystwo nie wypłaci odszkodowania mimo zawartej umowy.


Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na życie to kwestia niezwykle indywidualna. Klienci różnią się od siebie wysokością zarobków, liczbą dzieci, miejscem zamieszkania, zdrowiem oraz wieloma innymi wytycznymi, któ®e są brane pod uwagę przez towarzystwa dla ustalenia wysokości składki. I właśnie od takich czynników zależy, jakie ubezpieczenie będzie dla nas najlepsze.

SUMA UBEZPIECZENIA – ma ogromne znaczenie przy wyborze ubezpieczenia. Prowadzisz firmę i utrzymujesz rodzinę? Masz kredyt do spłacenia? Małe dzieci, które w przyszłości chciałbyś posłać na dobre studia? Należy pamiętać, że obecna, dobra sytuacja życiowa może diametralnie ulec zmianie w perspektywie nawet kilku najbliższych lat. Warto zabezpieczyć najbliższych na wypadek naszej śmierci. Suma ubezpieczenia to kwota, jaką otrzymają najbliżsi z tytułu śmierci ubezpieczonego.
Ważne jest, by była to kwota, która realnie im pomoże utrzymać dotychczasowy poziom życia. Warto zastanowić się zatem ile kredytu pozostało nam do spłacenia, czy współmałżonka lub współmałżonek w takiej sytuacji będą w stanie utrzymać całą rodzinę? To kluczowe kwestie w wyborze sumy ubezpieczenia.
Jednak suma ubezpieczenia to również kwota, która wyznacza późniejsze odszkodowania z tytułu wypadków, chorób czy kontuzji. Na jej podstawie określany jest procent, jaki przysługuje za określone zdarzenie. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie możemy otrzymać np. za złamanie nogi lub pobyt w szpitalu.
Wysokość sumy ubezpieczenia wpływa również na jego cenę, tzn. składki miesięcznie. Nie należy się dziwić, że przy wybraniu najwyższej sumy, będziemy musieli opłacać wysokie składki. Przed zakupem można sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl. Dobrze jest zatem wybierać rozsądnie – kwotę, która realnie zaspokoi potrzeby nasze i naszych najbliższych oraz taką, którą jesteśmy w stanie opłacać co miesiąc.

UMOWY DODATKOWE – to oczywiste, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zakupienie wszystkich możliwych w danej ofercie rozszerzeń. W ten sposób można zapewnić sobie maksymalną ochronę. Jednak taki krok generuje spore wydatki i w przyszłości może spowodować rezygnację z poszczególnych rozszerzeń.
Najlepiej ustalić jasno, jakie ryzyko najbardziej nas dotyczy. Jeśli nie uprawiamy sportu, a wolny czas spędzamy w domu – rozszerzenie dotyczące urazów ciała może być dla nas zbędne.
LICZBA WSPÓŁUBEZPIECZONYCH – mamy małe dzieci lub chcemy objąć ochroną rodziców albo teściów? Nic łatwiejszego – wystarczy wybrać polisę rodzinną. W takiej sytuacji możemy opłacać jedną składkę w jednym terminie, mając ochronę dla poszczególnych członków rodziny w określonym dla nich zakresie.
Najpierw dobrze jest jednak zastanowić się dobrze jakiej ochrony potrzebują najbliżsi oraz czy aby na pewno jej potrzebują. Może okazać się, że teściowe lub nasi rodzice już posiadają polisę na życie, a z kolei nasze dzieci mają dobre ubezpieczenie szkolne – wówczas zastanówmy się czy jest nam potrzebna dodatkowa ochrona dla nich.
SKŁADKA – kupując ubezpieczenie na życie, możemy inwestować nasze oszczędności. Te osoby, które są zainteresowane pomnażaniem kapitału z pomocą polisy na życie, mają taką możliwość. Samodzielnie ustala się wysokość części składki, jaka kierowana jest na inwestycje. Podobnie jest z polisą ochronno-oszczędnościową, gdzie wpłacana składka jest wyższa, ale w przeciwieństwie do ubezpieczenia inwestycyjnego część kwoty jest gwarantowana na koniec umowy.

Ważne jest porównywanie ofert

Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, warto porównać kilka ofert ze sobą. Można to zrobić z pomocą rankingu ubezpieczeniowego, korzystając obecnej porównywarki ubezpieczeniowej. W ten sposób dowiemy się o istnieniu tańszych ofert o podobnym zakresie ochrony.
Ranking jest miejscem, w którym specjaliści w branży ubezpieczeniowej oceniają aktualnie dostępne oferty w kilku kategoriach. Wśród tych kategorii jest również cena składki oraz częstotliwość jej płacenia.
Porównywarka ubezpieczeniowa jest to z kolei narzędzie, które wymaga od nas wypełnienia krótkiego formularzu. Na jego podstawie specjaliści opracowują kilka najlepiej pasujących ofert, po czym kontaktują się z nami w celu umówienia szczegółów poszczególnych produktów. Rozmowa z konsultantem może zarówno spowodować umówienie się z agentem w celu podpisania umowy, jak i rezygnację z konkretnej propozycji oferty – na każdym etapie rozmowy możemy zrezygnować z zakupu.


źródło: Linkhouse







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia