Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Najnowsze posty aktualności: 555 ...
Kalendarium imprez
Wiadomości
2020-10-15 odsłon: 1184        
Jakie są rodzaje wyciągów narciarskich?


Wyciągi to jeden z podstawowych elementów narciarskiej infrastruktury. Mieszkańcy Stargardu Szczecińskiego, którzy chętnie spędzają zimowe wakacje na stokach, doskonale wiedzą, że rodzaj wyciągu należy dopasować do indywidualnych umiejętności.

Rodzaje narciarskich wyciągów w PolsceNa polskich stokach występuje kilka najważniejszych rodzajów wyciągów narciarskich, a mianowicie: • Wyciągi orczykoweBazę wyciągu orczykowego tworzą wyposażona w podpory lina oraz koło napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym, które wprawia ją w ruch obiegowy. Przymocowany jest do niej orczyk – czyli specjalny uchwyt mający kształt odwróconej litery „T”. Na tego typu wyciągu narciarz porusza się w pozycji stojącej. Z jednego orczyka skorzystać mogą co najwyżej dwie osoby. • Wyciągi talerzykowe • Jak czytamy w artykule https://rankomat.pl/turystyka/jakie-sa-rodzaje-wyciagow-narciarskich, wyciąg talerzykowy to odmiana wyciągu orczykowego, gdyż mechanizm działania jest tu bardzo podobny. O ile jednak w wyciągu orczykowym narciarz podpiera się poprzeczną belką, o tyle w wyciągu talerzykowym tę rolę spełnia plastikowy lub gumowy talerzyk. Wyciąg talerzykowy przeznaczony jest tylko dla jednej osoby.  • Wyciąg krzesełkowy  Ten wyciąg swoją nazwę zawdzięcza krzesełkom (tzw. kanapom), na których turyści (niekoniecznie narciarze) są przewożeni na szczyt stoku bądź w dół. Wyróżnia się wyprzęgane i niewyprzęgane wyciągi krzesełkowe, przy czym wyprzęgane poruszają się szybciej.  • Wyciąg taśmowy  Podobnie jak wyciągi krzesełkowe, tak i wyciągi taśmowe wykorzystywane są zarówno zimą, jak i latem. Mają postać taśmy – aby dostać się na stok, trzeba na nią wsiąść.  • Kolej gondolowa  Kolej gondolowa to typ kolejki linowej transportującej pasażerów z góry na dół oraz z dołu na górę. Wagoniki, które mogą pomieścić nawet kilkanaście osób, są podwieszone na linie nośno-napędowej.  Rodzaj wyciągu a narciarskie doświadczenie  Stopień umiejętności narciarskich ma ogromne znaczenie przy wyborze wyciągu narciarskiego. Wyciągi orczykowe i talerzykowe nie są polecane początkującym narciarzom, gdyż utrzymanie się na nich wymaga już pewnej wprawy. Osoby dopiero zaczynające przygodę z nartami najpewniej czują się na wyciągach krzesełkowych i gondolowych, natomiast najmłodszym miłośnikom białego szaleństwa zaleca się korzystać z wyciągów taśmowych. Oczywiście osoby z doświadczeniem spokojnie poradzą sobie na każdym wyciągu.
  Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku?
  Przygotowując się do wyjazdu na narty, należy w pierwszej kolejności nabyć najlepsze ubezpieczenie narciarskie na rankomat.pl, które zapewni wsparcie w razie różnych zdarzeń losowych. Narciarze są bardzo podatni na rozmaite kontuzje, dlatego na stoku powinni zachowywać się ostrożnie i odpowiedzialnie, m.in. poprzez utrzymywanie bezpiecznej prędkości oraz jazdę z odblaskami i w kasku. Nie należy zajeżdżać drogi innym narciarzom, a w razie upadku wskazane jest jak najprędzej przemieścić się na bok. Koniecznie trzeba dbać o sprawny, prawidłowo zakładany sprzęt, który wymaga przewożenia na wyciągu w odpowiedni sposób, np. na wyciągu krzesełkowym narty należy transportować oparte na podstawce.
  Ubezpieczenie na narty – jak wybrać najlepsze?
  Wybór polisy narciarskiej podyktowany jest indywidualnymi przesłankami, ale jej trzon powinny stanowić: koszty leczenia (niezbędne przy wyjazdach za granicę), koszty ratownictwa, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Warto poszerzyć ją o spory ekstremalne lub wysokiego ryzyka, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz pakiet assistance.     Zawartość polisy to jedna z kluczowych części decydujących o skuteczności. Kolejny to kwoty, na jakie ubezpieczone są np. koszty leczenia czy ratownictwa. Poszczególne elementy polisy należy ubezpieczyć na takie sumy, aby w razie nieszczęśliwego zdarzenia mieć gwarancję otrzymania odszkodowania o satysfakcjonującej wysokości i nieponoszenia żadnych wydatków z własnej kieszeni. Ochronę dla narciarzy można zyskać już od ok. 4 zł za jeden dzień.
  Artykuł sponsorowany


  źródło: Artykuł sponsorowany  Komentarze do artykułu  Pisz jako zalogowany internauta!

  
   
  SZPILKA ACORD - skórzana
  
  Projekt domu jednorodzinnego


  © Copyright 2010 by SPI
  Wykonanie: Planfirm.pl
  
  
  napisz do nas!
  praca w SPI
  Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
  Kruszywa Stargard
  Polityka prywatności roboty ziemne
  wyburzenia