Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47

komunikacjaKalendarium imprez
Wiadomości
2018-05-11 odsłon: 245        
Jednogłośnie wybrali projekt pomnika
fot. SPI www.stargard.com.pl Krzystof Lizut
Autorska Pracowania Projektowa 2 architektów Barbary i Andrzeja Getterów z Krakowa będzie realizatorem pomnika „Stargardzianie – Ojczyźnie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Wybór mieszkańców poparł jednogłośnie Sąd Konkursowy.
Do finału zakwalifikowane zostały propozycje trzech pracowni architektoniczno – rzeźbiarskich, spośród 13, które nadesłały projekty. W konsultacjach wzięło udział ponad pół tysiąca mieszkańców. Najwięcej głosów (242) zdobyła propozycja krakowskiej pracowni, która nieznacznie wyprzedziła w plebiscycie mieszkańców Autograf Studio Marcin Galas z Garlicy Duchownej (220 głosów). Trzecie miejsce przypadło zespołowi autorskiemu: Jerzy Lipczyński, Szymon Olbrychowski, Piotr Ćwiek, Marcin Jędra i Agnieszka Rek-Lipczyńska ze Szczecina (89 głosów).

Wszystkie trzy pracownie otrzymały równorzędne nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych każda. Natomiast projekt zgłoszony przez Autorską Pracownię Projektową 2 z Krakowa dostał zaproszenie do negocjacji w sprawie zawarcia umowy z autorami na budowę pomnika.

Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. arch. Konrada Kucza-Kuczyńskiego ze Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej z Warszawy (SARP), w uzasadnieniu decyzji podkreślił, że rozwiązania zaproponowane przez krakowską pracownie były najlepsze i w sposób czytelny realizują podstawowe założenia ideowe konkursu, czyli 100-lecia odzyskania niepodległości. Użycie współczesnego języka architektoniczno-rzeźbiarskiego wyznaczającego czas powstania pomnika, zaproponowanie rozwiązań materiałowych i technologicznych – to wszystko umożliwia wybudowanie pomnika do rocznicy, czyli do 11 listopada 2018 roku. Przypomnijmy, pomnik ma stanąć na terenach zielonych przy skrzyżowaniu ulic: Marii Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego.

Jeżeli nie uda się podpisać umowy z autorami I nagrody, to zostaną podjęte równoległe negocjacje z dwoma pozostałymi nagrodzonymi. Do 18 maja, na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Czarnieckiego 17, mieszkańcy mogą oglądać wszystkie 13 prac nadesłanych na konkurs.


Warto kilka słów powiedzieć o laureatach. Barbara Getter – jest architektem i prowadzi Autorską Pracownię Projektową w Krakowie. Urodziła się w 1980 roku w Katowicach. W 2004 uzyskała dyplom na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. We współpracy z pracowniami projektowymi uzyskała kilka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych SARP. Współpracowała przy projektowaniu i realizacji kilku obiektów architektonicznych na terenie Krakowa. Prof. Andrzej Getter – artysta rzeźbiarz prowadzi Pracownię Projektowania Architektoniczno - Rzeźbiarskiego na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Urodził się w 1947 roku w Sosnowcu. W 1969 uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach z wyróżnieniem w Konkursie im. Nowickiego i Skrypija za najlepszą pracę dyplomową uczelni architektonicznych. W 1974 ukończył z wyróżnieniem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych uzyskał w roku 1997. W latach 1990–1996 pełnił funkcję prorektora ASP w Krakowie. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Brał udział w wystawach środowiskowych rzeźby w kraju i za granicą, m.in. Krakowie, Sopocie. Poznaniu, Warszawie, Rawennie, Darmstadt, Ronneby. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach SARP i ZPAP. Prowadzi Autorską Pracownię Projektowo-Plastyczną. Zrealizował wiele obiektów użyteczności publicznej, które zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami. Członek SARP i Izby Architektów.

Załączniki - kliknij aby pobrać:
- Opis koncepcji pomnika


źródło: www.stargard.plKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Ińsko, nad jeziorem
 
Sandałki KORNECKI

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia