Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2019-09-25 odsłon: 487        
Ulica pionierki Stargardu
fot. Zdjęcie ze zbiorów MAH Stargardzie
Radni Rady Miejskiej zdecydowali – droga biegnąca od ul. Broniewskiego w stronę ul. Spokojnej będzie nosiła nazwę Heleny Żybułtowskiej. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie znajduje się ponad 100 hektarów terenu przeznaczonego na osiedle. Już teraz na ukończeniu jest tam budowa dwóch budynków, które do tej pory nie miały adresu.
- Helena Żybułtowska to pionierka polskiego Stargardu. Jest potrzeba wyznaczenia w rejonie tzw. Osiedla Giżynek adresu i numeracji. Odpowiadamy na oczekwiania mieszkańców, bo to właśnie z tego środowiska wypłynęła propozycja uhonorowania w taki sposób dawnej wiceburmistrz Stargardu – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.
Pomysł poparła także komisja Budżetu, Gospodarki i Rozwoju Rady Miejskiej. – Była to kobieta bardzo zaangażowana w odbudowę i dalszy rozwój miasta. Urzekło mnie, że w swoich wspomnieniach z pierwszych dni w Stargardzie przywoływała ulice pełne forsycji. Warto pielęgnować pamięć o takich ludziach - mówi Czesław Kwiatkowski, przewodniczący komisji.

Helena Żybułtowska (1898 – 1959) to jedna z pierwszych powojennych pionierek naszego miasta. W marcu 1945 r. została wiceburmistrzem Stargardu. Wśród inicjatyw, które podejmowała, można wymienić pierwsze na Pomorzu Zachodnim placówki opiekuńcze. Uruchomiła dom dziecka, żłobek i bursę. Organizowała życie społeczne, edukację i kulturę w powojennym Stargardzie.

Nazwa ul. Heleny Żybułtowskiej pochodzi z wykazu nazw ulic i placów opracowanego przez Urząd Miejski. Propozycja przyjęta przez radnych została pozytywnie zaopiniowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej.

Po ul. Heleny Żybułtowskiej kolejne ulice w rejonie osiedla Giżynek będą nosiły nazwy związane z początkami polskiego powojennego Stargardu.źródło: www.stargard.plKomentarze do artykułu

@pj
2019-10-07 22:46:30
Nie mam nic przeciwko Pani Heleny Ż. ale po co nazwy ulic nadawać nazwiskami ,a potem jakaś siła polityczna postawi veto i zmiana przecież tak było więc po co. Najlepiej nadawać nazwy związane z naturą: kwiatów , drzew , zwierzątek itp. Przyjemne i z uśmiechem się spaceruje takimi uliczkami.
Oceń post: +1 / -0
@anonimowy
2019-10-08 06:02:43
Już PiSiorki prześwietliły Panią Żybułtowską czy aby nie felerna.
Oceń post: +1 / -0


Pisz jako zalogowany internauta!


 
TRZEWICZEK DZIECIĘCY

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia