Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Kalendarium imprez
Wiadomości
2018-10-07 odsłon: 201        
Kredyt gotówkowy. Sprawdź, zanim złożysz wniosek!
fot. Linkhouse
Reklamy kredytów uwypuklają zwykle największe zalety danej oferty. Osłabia to czujność klientów, którzy nie analizują wnikliwie umowy przed jej podpisaniem. Niestety, nawet najmniejsze zaniechanie w tej kwestii może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Według badań przeprowadzonych przez PBS, co dziesiąty Polak nie czyta umowy przed jej podpisaniem. Zaniedbanie tego typu nasi rodacy najczęściej tłumaczą brakiem czasu oraz zaufaniem do swojego kontrahenta. 13% ankietowanych twierdzi także, że język stosowany w tego typu dokumentach jest dla nich zbyt skomplikowany.

W przypadku umów kredytowych brak uważnego przestudiowania otrzymanych dokumentów może mieć poważne konsekwencje. Podpisując umowę bez wcześniejszego zapoznania się z jej treścią, często godzimy się na terminy i koszty, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. W dalszej perspektywie oznacza to natomiast problemy finansowe, które mogą doprowadzić do ruiny nasz domowy budżet.

Ten czarny scenariusz nie musi jednak stać przykrą rzeczywistością. Wystarczy, że podejmiemy odpowiedni wysiłek i poświęcimy kilka minut na uważną lekturę otrzymanych od banku dokumentów. Poniżej wskazujemy te elementy umowy, które powinniśmy przeanalizować w sposób szczególny.

Całkowite koszty zobowiązania
Każda instytucja finansowa ma obowiązek poinformować klienta o całkowitych kosztach kredytu, który planuje on zaciągnąć. Zwróćmy więc szczególną uwagę na wysokość prowizji, oprocentowanie, składkę ubezpieczenia oraz inne ewentualne opłaty, jakie bank nalicza w związku ze złożeniem wniosku o kredyt (np. opłatę przygotowawczą). Wszystkie te elementy będą składały się na ostateczny koszt zobowiązania i powinny zostać uwzględnione w umowie kredytowej. Mając świadomość poszczególnych opłat oraz całościowego kosztu przedsięwzięcia, możemy np. skorzystać z porównywarki kredytów kredytowo.org i sprawdzić jak dana oferta wygląda na tle innych propozycji banków. W ten sposób upewnimy się, czy rzeczywiście wybraliśmy najlepsze z dostępnych rozwiązań.

Wysokość miesięcznej raty
Wysokości pożyczonego kapitału i koszty naliczonych z tego tytułu odsetek to główne elementy determinujące wysokość miesięcznej raty naszego zobowiązania. Koniecznie należy zatem sprawdzić, czy kwota którą proponuje bank rzeczywiście jest w zasięgu naszego domowego budżetu. Jeśli nie, to nie powinniśmy godzić się na takie warunki. W dłuższej perspektywie wysoka rata kredytu może bowiem generować trudności z dotrzymywaniem terminów spłaty. W takim przypadku lepiej będzie zdecydować się dłuższy okres spłaty (niestety, zwykle wiąże się to ze zwiększeniem całkowitych kosztów kredytu) i dostosować warunki spłaty tak, aby miesięczna rata odpowiadała naszym możliwościom finansowym.

Konieczność zawarcia ubezpieczenia
Ubezpieczenie kredytu z pewnością przyda się w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie będziemy w stanie spłacać rat naszego zobowiązania. Niestety, jednocześnie przyczynia się ono do zwiększenia kosztów całego zobowiązania. Podpisując umowę kredytu warto zatem sprawdzić, jakie koszty ponosimy realnie w związku z ubezpieczeniem. Zwróćmy także uwagę na warunki polisy, a przede wszystkim pamiętajmy, że w przypadku kredytów gotówkowych ubezpieczenie jest naszą dobrowolną decyzją. Jeśli więc nie chcemy z niego korzystać, bank nie ma prawa nam niczego narzucać.

Dodatkowe wymagania
Część banków przy okazji kredytów próbuje sprzedać klientowi także inne swoje usługi. Może więc okazać się, że aby otrzymać finansowe wsparcie od banku, musimy także otworzyć konto osobiste czy skorzystać z lokaty, która nie do końca się nam opłaca. Zapoznając się uważnie z umową pożyczki, powinniśmy wyłapać takie kwestie.

Jeśli nie chcemy korzystać z produktów dodatkowych, przed ostatecznym podpisaniem umowy kredytu warto rozeznać się jeszcze w innych dostępnych na rynku propozycjach. W najnowszym rankingu kredytów gotówkowych na rok 2018 znajdziemy oferty kredytowe różnych banków wraz z informacją o konieczności skorzystania z dodatkowych usług. Być może trafimy tam przy okazji na propozycję kredytu o odpowiednich dla nas warunkach, bez konieczności wiązania się z bankiem umową także na inne produkty finansowe.

Kto pyta, nie błądzi
Kwestie wymienione powyżej to główne elementy, których znajomość powinna zabezpieczyć nas przed podpisaniem niekorzystnej umowy kredytowej. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku przeczytania tego dokumentu od początku do końca. Istnieje bowiem potencjalne ryzyko, że w takich dokumentach może pojawić się zapis działający na naszą niekorzyść.

Lepiej więc upewnić się, czy bank nie zamierza nas niczym zaskoczyć. A jeśli jakaś kwestia jest dla nas niejasna, nie wstydźmy się dopytać konsultanta o szczegóły, bądź skonsultować poszczególne zapisy np. z prawnikiem. Zawierając umowę kredytu musimy być w pełni świadomi tego, na co się decydujemy - w przeciwnym razie dane zobowiązanie stanie się wyłącznie źródłem dodatkowych problemów. A tego przecież nie chcemy.


źródło: LinkhouseKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka przy Kwiatowej!
 
NIK sznurowany damski

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia