Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2019-08-07 odsłon: 214        
Krypta odkrywa kolejne tajemnice
fot. Muzeum Stargard
Trwają intensywne badania archeologiczne w kaplicy Petera Gröninga w Kolegiacie NMP. To jedna z najważniejszych postaci w historii naszego miasta. Miejsce pochówku burmistrza skrywa wiele tajemnic. Muzeum Archeologiczno-Historyczne zachęca do śledzenia Dziennika pisanego z krypty – są tam aktualne informacje, postępy w pracach i ciekawe zdjęcia.
Archeolodzy badają kryptę, w której w 1631 r. został pochowany Peter Gröning. Dzięki znalezionym szczątkom historycy dowiedzą się więcej o samej postaci burmistrza, ale także o warunkach panujących w Stargardzie w XVII wieku. Postępy prac można na bieżąco śledzić na facebookowym profilu Dziennik pisany z krypty.

Początkowe badania polegały na usunięciu posadzki i odnalezieniu płyty nagrobnej. Krypta Petera Gröninga została przebudowana 100 lat po jego śmierci, czyli w 1731 r. Kolejny remont był przeprowadzony na początku XX wieku. Z tego powodu archeolodzy muszą stopniowo odkrywać kolejne poziomy kaplicy.

Znaleziona płyta nagrobna ma wymiary 255x160x20 cm. Niestety nie można jednoznacznie określić, czy jest oryginalna. W trakcie badań archeolodzy znaleźli także monety – brakteat i denar stargardzki. Oprócz tego w zasypisku są pojedyncze kości ludzkie i fragmenty szkieł witrażowych. Odkryto też zarys trumny. Ciekawym znaleziskiem są pozostałości wianka lub bukietu pogrzebowego. Twórcy Dziennika pisanego z krypty obiecują, że już wkrótce podzielą się z czytelnikami kolejnymi interesującymi odkryciami.

źródło: www.stargard.plKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


 
Sandałki KORNECKI młodzieżo

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia