Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47

komunikacjaKalendarium imprez
Wiadomości
2018-04-15 odsłon: 565        
Kryształowa Maska w Książnicy Stargardzkiej
fot. SPI www.stargard.com.pl Krzystof Lizut
Przeglądy teatralne organizowane z myślą o przedszkolach są w naszym kraju niestety rzadkością. Tak więc w roku 2010 Książnica Stargardzka postanowiła dołączyć do grona instytucji wypełniających tę istotną lukę. Czas odbywania się tego przeglądu, który organizowany jest na przełomie marca i kwietnia, nie został wybrany przypadkowo. Dzień 27 marca na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Wyborowi temu towarzyszy przesłanie nie tylko uświetniające tę ważną datę, ale jest to przede wszystkim okazja do twórczej i aktywnej możliwości świętowania tego dnia przez najmłodszych artystów sceny ze Stargardu.
W tym roku odbyła się już dziewiąta edycja Międzyprzedszkolnego Przeglądu Teatralnego „Kryształowa Maska”. Ponieważ w minionym roku po raz trzeci w historii przeglądu, jego główną nagrodę – statuetkę Kryształowej Maski – zdobyło Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”, zgodnie z Regulaminem Przeglądu, Książnica Stargardzka ufundowała jej kolejny egzemplarz – jej młodszą siostrę. Zatem zabawa w teatr dla najmłodszych mogła dalej przebiegać pod tym niezwykłym patronatem. A w tym roku było tak…
Przez dwa dni, 12 kwietnia - kiedy odbyły się prezentacje konkursowych spektakli oraz 13 kwietnia - kiedy ogłoszono wyniki, Sala Teatralna Książnicy w jej Dziale Dziecięco-Młodzieżowym ponownie stała się areną teatralnych zmagań o oryginalną i cenną szklaną bryłę, we wnętrzu której znajduje się wizerunek tytułowej „Kryształowej Maski”. Została ona wykonana z zastosowaniem technologii grawerowania wewnątrz szkła. Wiązka lasera pozwala na wygrawerowanie kompozycji przestrzennych wewnątrz szklanej bryły bez naruszania zewnętrznej powierzchni szkła. Nowa statuetka została wzbogacona jeszcze o diamentowy kryształ.
Zanim stało się jasne, które przedszkole przez najbliższe 11 miesięcy będzie mogło cieszyć się u siebie jej obecnością, organizatorzy przeglądu, na czele z kierownikiem Działu Dziecięco-Młodzieżowego Książnicy Marią Gąssowską, rozpoczęli czasochłonne przygotowania. W tym roku do przeglądu zgłosiło się sześć zespołów: cztery z przedszkoli miejskich oraz dwa z przedszkoli niepublicznych. Od 2013 roku w przeglądzie mogą startować wyłącznie przedszkola ze Stargardu.
Jury przewodniczył Grzegorz Lipko – pedagog, polonista, animator teatralny, twórca Przeglądu Teatralnego dla gimnazjów „Zaczarowana dorożka”. Towarzyszyły mu: Maria Gąssowska – kierownik Działu Dziecięco-Młodzieżowego oraz Beata Śpiechowicz – kierownik Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy Stargardzkiej.
W czwartek 12 kwietnia rozpoczął się Przegląd. O godzinie 9.30 uroczyście przywitało uczestników i przybyłych gości dwóch prowadzących bibliotekarzy: Ewa Pływaczyk i Katarzyna Orzechowska, którym towarzyszył Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki. Odbyło się losowanie, które wyłoniło kolejność występów:


1. Zespół „Montessorianie” z Niepublicznego Przedszkola „Na Zielonym Wzgórzu” w przedstawieniu pt. „Bajka o łaciatym słoniu Bombiku” (prow. Małgorzata Bas),
2. Zespół „Promyczki” z Przedszkola Miejskiego nr 6 w przedstawieniu pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” (prow. Gabriela Ryjewska, Joanna Guminiak),
3. Zespół „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego nr 1 w przedstawieniu pt. „O żabkach i żuczku” (prow. Marta Jaroszewska, Ewa Klaudzińska),
4. Zespół „Żabki” z Przedszkola Miejskiego nr 4 w przedstawieniu pt. „Ekobajka z Krainy Smerfów” (prow. Joanna Wdzięczna),
5. Zespół „Gromadka Kubusia Puchatka” z Przedszkola Miejskiego nr 5 w przedstawieniu pt. „Kaczka Dziwaczka – na wesoło” (prow. Katarzyna Skaczko – Kopaczyńska),
6. Zespół „Uśmiech” z Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech” w przedstawieniu pt. „Król szuka Królowej” (prow. Daria Cieślewicz).
Następnego dnia nadszedł czas na Wielki Finał, czyli ogłoszenie wyników. Zanim nastąpił kulminacyjny moment, wszyscy obejrzeli gościnny występ przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Pęzinie, których opiekunem jest Dorota Sobczyk. Przedstawienie dotyczyło nadejścia wiosny i z pewnością ociepliło oraz złagodziło atmosferę oczekiwania na wyniki. Młodzi aktorzy z Pęzina zostali nagrodzeni gorącymi brawami, a dyrektor Książnicy przekazał głos Przewodniczącemu Jury. Grzegorz Lipko, w imieniu swoim i pozostałych jurorów podkreślił, że tegoroczny Przegląd został oceniony jako wysoki i wyrównany. Jednocześnie stwierdzono, że z roku na rok przedstawienia są coraz ciekawsze, a młodzi aktorzy popełniają mniej błędów. Wszystkie prezentowane przedstawienia były przygotowane starannie i z wielkim zaangażowaniem: „Widzieliśmy ciekawe rozwiązania scenograficzne, piękne kostiumy, które w połączeniu z grą aktorską dawały nie tylko możliwość wcielenia się w odgrywane role, ale też były dobrą okazją do świetnej zabawy dla samych dzieci na scenie oraz widzów ich oglądających. Należy podkreślić, że teksty przedstawień były różnorodne, ciekawie dobrane i zawierały ważne przesłania moralizatorskie i edukacyjne” – mówił Grzegorz Lipko. Jury szczególnie doceniło i podziękowało opiekunom za dobre przygotowanie dzieci, które coraz lepiej odnajdują się na scenie. Dotyczy to zarówno ruchu scenicznego jak i pracy głosem. W tegorocznym Przeglądzie wszystkie przedstawienia kończyły się rewelacyjną, wspólnie przez dzieci odśpiewaną piosenką, co stanowiło bardzo miły końcowy akcent występu.
Podkreślono, że pomimo konkursowego charakteru przeglądu, jest on dla dzieci wspaniałą okazją do wspólnej zabawy, dzięki której możliwe jest zdobywanie doświadczeń, zawieranie przyjaźni i możliwości bycia razem. Doceniono również wielkie zaangażowanie pracowników Książnicy Stargardzkiej i wspaniałą oprawę przeglądu, dającą dzieciom możliwość świetnej zabawy w teatr, rozbudzania ich zainteresowań teatralnych, kształtowania ich osobowości i wrażliwości estetycznej, które w przyszłości powinny zaowocować odrodzeniem się działań teatralnych w szkołach naszego miasta.
O wręczenie nagród poproszony został Bronisław Stefanowicz – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Stargardzie. Zostały wręczone najpierw dyplomy uczestnictwa i nagrody wszystkim startującym zespołom. Warto podkreślić, że każdy uczestnik otrzymał również dodatkowo książkę - wielkoformatową malowankę edukacyjną dotyczącą naszego kraju.
Następnie wręczono nagrody indywidualne za kreacje aktorskie. Są to nagrody przyznawane za „cały obraz” kreacji aktorskiej jakie dziecko przedstawia widzom, poczynając od stroju, a kończąc na wyróżniającej się grze aktorskiej. Atrakcyjne nagrody indywidualne i zespołowe zostały ufundowane przez głównego organizatora Przeglądu – Książnicę Stargardzką oraz przez Urząd Miejski w Stargardzie.
A kiedy wybrzmiały fanfary, ogłoszony został tegoroczny zwycięzca, którym został zespół teatralny z Przedszkola Miejskiego nr 6 „Promyczek”. Dzieci i opiekunowie nie kryli ogromnej radości, tym bardziej, że było to pierwsze zwycięstwo tego przedszkola w przeglądzie. Statuetka „Kryształowej Maski” została przekazana wspólnie przez Krzysztofa Kopackiego i Bronisława Stefanowicza na ręce dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 6 Urszuli Borkowskiej. Tak więc „piątek 13” był jak najbardziej szczęśliwy dla małych aktorów z tego przedszkola.
W przyszłym roku odbędzie się dziesiąty Jubileuszowy przegląd. Już dzisiaj Książnica Stargardzka zaprasza wszystkie stargardzkie przedszkola do udziału w tym unikatowym przedsięwzięciu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Oto pełny wykaz nagrodzonych w IX MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM PRZEGLĄDZIE TEATRALNYM „KRYSZTAŁOWA MASKA” ( 12 – 13 kwietnia 2018r. ):
Nagrody i dyplomy za indywidualne kreacje aktorskie: (w kolejności przedstawień)
z NP „Na Zielonym Wzgórzu”:
Szymon Jabłoński – BOMBIK,
Jakub Banach – TATO BOMBIKA,
Anna Cybulska – BAMBIDU,
Zuzanna Pater – TANCERKA,
Gabrysia Wierzbicka - TANCERKA,
Hanna Piechowiak - TANCERKA,

PM nr 1
Julia Sykuła – MAMA ŻUCZKA,
Igor Walczak – BOCIAN,
Zuzia Jabłońska – ŻABKA,
Amelka Chrobocińska - ŻABKA,
Emilia Szuplak - ŻABKA,
Sara Starczewska - ŻABKA,
Rozalka Norsesowicz - ŻABKA,
Natalka Biryłko – ŻABKA.

PM nr 6
Anna Szulczewska – BŁAZEN,
Jakub Czyżewski – KRÓL,
Nikola Kaszuba – KRÓLOWA,
Laura Stamirowska – PIRLIPATKA.

PM nr 4
Jagoda Szwarczewska – SMERFETKA,
Julia Borowska – GARGAMELLA,
Michał Banasik – SMERF LALUŚ,
Oliwier Klicikowski – SMERF ŁASUCH,
Szymon Krasoń – SMERF WAŻNIAK.

PM nr 5
Natalia Pazderska – KACZKA DZIWACZKA,
Wojciech Trejgis – LISTONOSZ,
Wojciech Wieczorek – KUPIEC,
Lena Izydorczyk – KUCHARZ.

NP Uśmiech
Wojtek Gralak – KRÓL,
Halina Cisek – SŁUGA KRÓLA,
Alex Pietura – NARRATOR,
Blanka Jakszuk – JAPONKA,
Zosia Franczak-Wiekiera – ABORYGENKA.

I MIEJSCE
Główna Nagroda „Kryształowa Maska” – Przedszkole Miejskie nr 6 „Promyczek”, Zespół teatralny „Promyczki”, za spektakl pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Opiekunkami grupy są: Gabriela Ryjewska i Joanna Guminiak.

Dotychczasowi Laureaci Międzyprzedszkolnego Przeglądu Teatralnego KRYSZTAŁOWA MASKA – organizator: Książnica Stargardzka.

2010 – Przedszkole Miejskie nr 2
2011 – Grupa przedszkolna z Szkoły Podstawowej w Pęzinie
2012 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2013 – Przedszkole Miejskie nr 4
2014 – Przedszkole Miejskie nr 5
2015 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2016 – Niepubliczne Przedszkole „Smerfuś”
2017 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2018 – Przedszkole Miejskie nr 6

źródło: SPI www.stargard.com.plKomentarze do artykułu

@anonimowy
2018-04-15 22:08:43
BRAWO!!!!!!!
Oceń post: +1 / -1


Pisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działki Maszewo
 
NIK sznurowany damski

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia