Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Najnowsze posty aktualności: Po co ta policja jest? ...
Kalendarium imprez
Wiadomości
2020-01-20 odsłon: 990        
Kwotacja ubezpieczenia - czym jest i jakie dane uwzględnia?

Cena polisy mieszkaniowej jest uzależniona od wielu czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne przesłanki decydujące o wysokości składki. W tym kontekście pojawia się pojęcie kwotacji ubezpieczenia.


Kwotacja dotyczy każdej polisy bez względu na jej rodzaj. Wyceniane są zatem ubezpieczenia, mieszkaniowe, turystyczne, komunikacje i wszystkie inne.Kwotacja ubezpieczenia – co to takiego?
Termin „kwotacja” występuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) oraz w regulaminach serwisów ubezpieczeniowych. Oznacza wycenę ubezpieczenia.
Bez względu na to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym klient zamierza kupić polisę, zawsze zostanie przeprowadzona kalkulacja składki w oparciu u indywidualne kryteria. Takiej operacji dokonać może jedynie firma ubezpieczeniowa. To standardowa procedura mająca na celu oszacowanie ryzyka ubezpieczeniowego w konkretnym przypadku.Kwotacja w polisie mieszkaniowej – co chce wiedzieć ubezpieczyciel?Wycena polisy mieszkaniowej jest przeprowadzana na podstawie szczegółowych informacji udzielanych przez osobę zgłaszającą nieruchomość do ubezpieczenia, np. na https://www.ubezpieczeniaonline.pl.Ubezpieczycieli interesują przede wszystkim takie kwestie jak:

 • rodzaj nieruchomości – mieszkanie lub dom jednorodzinny,
 • metraż, wiek i lokalizacja nieruchomości,
 • wartość nieruchomości,
 • kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie,
 • tytuł prawny do nieruchomości,
 • zabezpieczenia antywłamaniowe, w które wyposażony jest dom lub mieszkanie,
 • prowadzenie działalności gospodarczej na terenie nieruchomości,
 • kosztowne ruchomości posiadane przez klienta,
 • liczba i wartość węzłów cieplnych,
 • powierzchnia użytkowa piwnicy,
 • powierzchnia użytkowa garażu oraz ilość znajdujących się w nim miejsc parkingowych,
 • obecność wind w budynku,
 • historia ubezpieczeniowa.

Sporo przydatnych informacji na ten temat znaleźć można na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/kwotacja-ubezpieczenia-czym-jest-i-jakie-dane-uwzglednia/312.html.Kwotacja w polisie mieszkaniowej – rozbieżności w wysokości składekKażde towarzystwo ubezpieczeniowe wycenia polisę mieszkaniową wedle własnych zasad. Nie ma odgórnych kryteriów ujednolicających ten proces. Z tego właśnie względu polisa odnosząca się do tej samej nieruchomości może być różnie wyceniona przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.Z punktu widzenia ubezpieczyciela najistotniejszą sprawą jest oszacowanie ryzyka. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo składka za mieszkanie znajdujące się na parterze będzie wyższa z uwagi na większe prawdopodobieństwo włamania. Więcej zapłacą też właściciele mieszkań znajdujących się na ostatnim piętrze budynku, ponieważ w takich lokalach rośnie ryzyko przesiąknięcia dachu pod wpływem obfitych opadów. Oczywiście nie sposób też zapomnieć o zalaniach przez sąsiadów z góry. Dom wolnostojący znajdujący się na terenach zagrożonych powodziami stwarza większe ryzyko ubezpieczeniowe.Podobnie jest w przypadku starszych budynków zagrożonych częstszymi awariami, pękaniem murów na skutek niskich temperatur etc. Im droższa nieruchomość i im większy jej metraż, tym wyższa składka. Z opłatami wyższymi nawet o 50 proc. muszą się liczyć osoby, które na terenie nieruchomości mieszkalnej prowadzą działalność gospodarczą.Zakres ochrony a wysokość składkiPolisy mieszkaniowe występują w dwóch wariantach:

 • podstawowym obejmującym mury i ściany (czasami także pozostałe elementy stałe),
 • rozszerzonym o dowolnie wybrane dodatki.

Szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej zapewnia lepszą, kompleksową ochronę, ale wiąże się z koniecznością opłacania wyższej składki. Jednakże jak pokazuje praktyka, opłaca się ponieść większy wydatek, gdyż polisa w podstawowej wersji zazwyczaj okazuje się niewystarczająca.Kwotacja w polisie mieszkaniowej nie jest wiążącaKalkulacja wysokości składki ubezpieczeniowej ma wyłącznie charakter poglądowy. Nie zobowiązuje do zakupu polisy. Jeśli klient uzna przedstawioną mu ofertę za nieatrakcyjną cenowo, nie musi z niej korzystać.Zdecydowanie najbardziej opłaca się porównać przynajmniej kilka propozycji różnych towarzystw i na tej podstawie podjąć decyzję o wykupieniu ubezpieczenia. Polisa mieszkaniowa powinna być adekwatna do indywidualnych potrzeb zarówno pod względem ceny, jak i zawartości.Wszelakie zmiany, które mogą mieć wpływ na wysokość składki, powinny zostać zgłoszone ubezpieczycielowi, np. remont podnoszący wartość mieszkania czy domu lub nabycie kosztownych ruchomości. To ważne, gdyż w razie zaistnienia szkody wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie strat.Na cenę polisy mieszkaniowej oraz stopień ryzyka ubezpieczeniowego wpływa szereg czynników. Szczegółowe informacje o nieruchomości zgłaszanej do ubezpieczenia pozwalają ustalić wysokość składki. Na ubezpieczenie swoich czterech kątów Polacy wydają średnio 300-400 zł w skali roku. W porównaniu z kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z likwidacją wielu szkód, nie jest to duży wydatek.
Artykuł sponsorowany


źródło: Artykuł sponsorowanyKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


 
KLAPKI damskie koturny

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia