Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2019-11-21 odsłon: 54        
Lubuskie podpatruje Stargard
Delegacje z Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry przyjechały do naszego miasta zobaczyć – wzorcowy w Polsce – program mieszkalnictwa wspomaganego. W Stargardzie z powodzeniem działa już prawie 100 takich mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia. Inne samorządy chcą przenosić sprawdzone rozwiązania, które wypracowaliśmy, na swój grunt.
- Tradycja mieszkań wspomaganych ma w Stargardzie już 20 lat. Wdrożyliśmy kilka programów dla różnych grup ludzi. „Bez Barier” dla osób z niepełnosprawnością ruchową i osób z niepełnosprawnością intelektualną. W mieszkaniach w ramach programu „Na Start” przebywają stargardzianie, którzy opuścili placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze. „Nie sami” to mieszkania dla osób starszych. Program „Od Nowa” skierowaliśmy do ludzi bezdomnych opuszczających schroniska – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.
Mieszkania znajdują się głównie w budynkach Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na os. Letnim i os. Lotnisko. Ważną rolę w powstaniu wielu z nich odegrało stowarzyszenie „Potrzebny Dom”. Całemu systemowi w Stargardzie z zainteresowaniem przyglądali się ludzie z różnych środowisk z województwa lubuskiego, zainteresowani mieszkalnictwem wspomaganym. Z wizytą studyjną przyjechali przedstawiciele władz miast, ośrodków pomocy społecznej i jednostek zajmujących się budowaniem mieszkań.

Uczestnicy wizyty studyjnej bardzo wysoko ocenili stargardzki model mieszkalnictwa wspomaganego.

Mieszkalnictwo wspomagane w Stargardzie zostało docenione też przez Prezydenta RP, który wyróżnił miasto w konkursie „Dobry Klimat dla Rodziny”. Nagrodę przyznano za kompleksowe, różnorodne i innowacyjne działania na rzecz rodziny. Tworzenie mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie docenił także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Przyznał Stargardowi tytuł „Samorząd przyjazny rodzinie” – za najbardziej aktywną postawę w działaniach podejmowanych na rzecz rodzin.

źródło: UM StargardKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


 
ACORD sztyblety obcasy

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia