Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2017-11-13 odsłon: 528        
Mały, wielki człowiek
fot. Książnica Stargardzka
Zgodnie z tradycją, obraz kończący cykl wystawowy w danym roku kalendarzowym w Galerii Jednego Obrazu Książnicy Stargardzkiej prezentuje dzieło artysty, którego nie ma już wśród nas. Rok 2017 zamyka obrazem autorstwa obraz Edmunda Gunscha, którego związki ze Stargardem nie były związane tyko ze sztuką.
Edmund Gunsch urodził się w 1941 roku w Sępólnie Krajeńskim. Malarstwo studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studia artystyczne kontynuował w Paryżu i zamieszkał na stałe w Berlinie. Emocjonalnie związany ze Stargardem oraz z Książnicą Stargardzką. Był artystą wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, kolażem i rzeźbą. Częstym motywem jego twórczości były pejzaże, natura i miasto, pełne niezwykłych szczegółów. W tej bogatej twórczości dostrzec można było autentyczność, a zarazem ulotność uwiecznionej na płótnie chwili. Tworzył obrazy nastrojowe, skłaniające do kontemplacji. Intencją artysty było podarowanie piękna, które wzbogacałoby codzienne życie o humanistyczne wartości. Nadawał nowy, indywidualny wyraz nawet tematom „oklepanym”. Na przykład malował akwarelą i rysował kredką bukiety kwiatów w wazonach, potraktowane czasem impresjonistycznie, czasem zaś jak witraż obrysowane mocnym ekspresjonistycznym konturem. Ważnym motywem był również człowiek, jego uczucia i stany psychiczne - w tym i on sam. Nie stronił też od abstrakcji i eksperymentu.
Prace Edmunda Gunscha były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą. W kręgu niemieckiej Polonii cieszył się dużym uznaniem i szacunkiem. Był jednocześnie skromnym człowiekiem, całkowicie oddanym swej pasji twórczej, oddalonym od zgiełku i rozgłosu. Był także człowiekiem o wielkim sercu, zawsze hojnie przekazywał swoje obrazy na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Berlinie. Zmarł 25 października 2013 roku.
Reprodukcję obrazu można również obejrzeć w centrum Stargardu, w ogólnodostępnej bramie wejściowej przy ul. Mickiewicza nr 1B.

Obraz „bez tytułu”, technika mieszana, format 110 x 100 cm


źródło: Książnica Stargardzka







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia