Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47

komunikacjaKalendarium imprez
Wiadomości
2018-01-22 odsłon: 416        
Muzyka w hołdzie Prezydentowi
fot. Tadeusz Surma
Koncertem orkiestry Camerata Stargard zakończyły się obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Sławomira Pajora. Inauguracyjny występ publiczność przyjęła owacyjnie.
Na koncert darmowe wejściówki rozdawane w kinie SCK rozeszły się w mgnieniu oka. Sala Dużej Sceny wraz z balkonem wypełniły się po brzegi. Ci, którzy nie dostali się na występ mogli obejrzeć go w Internecie lub wysłuchać w radiu.
Słowo wstępne wygłosił prezydent Rafał Zając. Z uwagi na memoriałowy charakter koncertu odniósł się do smutnych wydarzeń sprzed roku, ale też wspominał zmarłego prezydenta Sławomira Pajora, jako wytrawnego znawcę muzyki i orędownika powstania w Stargardzie orkiestry symfonicznej.
Prezydent Rafał Zając odniósł się do tego również w przedmowie zamieszczonej w okolicznościowym programie koncertu.
„Jeszcze kilka lat temu własna, lokalna orkiestra była co najwyżej fanaberią, wizją, marzeniem, o którym wielokrotnie dyskutowaliśmy ze śp. Prezydentem Pajorem, jego zastępcą Andrzejem Korzebem oraz dyrektorami Stargardzkiego Centrum Kultury. Jej utworzenie wymagało nie tylko woli, ale przede wszystkim potencjału organizacyjnego i finansowego. Możemy powiedzieć, że w roku 2018, konsekwentnie wprowadzana w życie od 2002 roku strategia, którą zaproponował Prezydent Pajor, przynosi nam radość w postaci utworzenia stargardzkiej orkiestry kameralnej. Dziś jesteśmy na nią gotowi zarówno finansowo, jak i organizacyjnie, ale też i mentalnie. Camerata Stargard jest dziś spełnieniem naszych oczekiwań wobec Miasta, ale też kolejnym niezmiernie ważnym szczeblem zrównoważonego rozwoju. Dziś doczekaliśmy i dokonaliśmy tego My – Stargardzianie, wspólne, nie w pojedynkę, bowiem jak mówił ś.p. Prezydent „w pojedynkę, można co najwyżej rozbić sobie głowę o mur, za to zespołowo można góry przenosić””.


Camerata Stargard złożona z 24 muzyków zagrała pod batutą Władimira Iwanciwa. W pierwszej części koncertu, w której zagrano utwory J.S. Bacha i M. Karłowicza wystąpiły młode, niezwykle utalentowane skrzypaczki: Julia Iwanciw (stypendystka Prezydenta Stargardu) oraz Joanna Kreft.
W drugiej części królował Fryderyk Chopin. Przy fortepianie zasiadł stargardzki wirtuoz Artur Haftman i zagrał Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Koncert zakończył się głośnymi wielominutowymi owacjami na stojąco.

To było piękne uhonorowanie ś.p. Prezydenta w pierwszą rocznicę śmierci. Podniosłe, artystycznie doniosłe. Koncert wprawdzie zamykał obchody rocznicowe, ale zarazem otwierał nową kartę w historii miasta, a mianowicie powstanie stargardzkiej orkiestry symfonicznej.

Wcześniej w ramach obchodów Rada Miejska nadała Sławomirowi Pajorowi pośmiertnie medal Zasłużony dla Miasta Stargardu. Odbyła się też modlitwa przy grobie Prezydenta oraz msza święta w Jego intencji.

źródło: www.stargard.plKomentarze do artykułu

@anonimowy
2018-01-23 04:56:39
Czyżby się udało?
Oceń post: +1 / -1


Pisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Nad morzem...
 
SZPILKA ACORD - skórzana

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia