Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47

komunikacjaKalendarium imprez
Wiadomości
2017-12-07 odsłon: 334        
OC dla taksówki
fot. Insurance Factory
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Niektóre formy działalności są jednak traktowane przez ubezpieczycieli jako obarczone szczególnym ryzykiem – niełatwo wówczas znaleźć dobrą ofertę. Do takich usług należy przewóz osób.
Po samej Warszawie jeździ obecnie około 11,5 tys. taksówek; w innych dużych miastach Polski jest ich po kilka tysięcy (źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/ile-jest-taksowek-w-warszawie-krakowie-poznaniu-wroclawiu-lodzi/wdyz3bh). Każda taksówka, podobnie jak inny samochód, musi być objęta ubezpieczeniem OC. Okazuje się jednak, że taksówkarz może napotkać problemy z wykupieniem polisy dla auta – znajduje się więc w sytuacji nieco gorszej niż kierowcy samochodów prywatnych.

Polisa OC dla taksówki

Wykupiona polisa OC zapewnia pokrycie sumy odszkodowania należnego poszkodowanemu w razie wypadku lub nawet kolizji spowodowanej przez kierowcę taksówki. Dzięki temu kierowca nie musi ponosić kosztów naprawy pojazdu czy leczenia poszkodowanych pasażerów. Należy przy tym pamiętać, że przed wykupieniem polisy mamy obowiązek poinformować agenta ubezpieczeniowego o sposobie użytkowania samochodu. Pominięcie informacji o tym, że ubezpieczanym pojazdem jest taksówka, może skutkować brakiem odszkodowania w razie wypadku.

Suma gwarancyjna OC (niezależnie od tego, w jakiej firmie ubezpieczamy samochód) wynosi 5 mln euro za zdarzenie w przypadku szkód osobowych oraz 1 mln euro za zdarzenie w przypadku szkód materialnych.

Porównaj stawki ubezpieczycieli

Taksówka jest używana znacznie intensywniej niż inne samochody osobowe, dlatego w jej przypadku ryzyko wystąpienia szkód jest większe. W związku z tym składka na ubezpieczenie taksówki będzie wyższa niż na samochód zwykły, tzn. prywatnego użytku. Jednak „wyższa” nie musi oznaczać „niebotyczna”. Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tę najkorzystniejszą. Dobrze jest też przyjrzeć się m.in. firmom oferującym różne rodzaje ubezpieczeń niestandardowych, np. dla aut rajdowych czy właśnie taksówek, minibusów oraz innych pojazdów wykorzystywanych komercyjnie do przewozu osób. Na Zachodzie takie wyspecjalizowane firmy istnieją już od dawna (np. brytyjska Insurance Factory ze swoją ofertą https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance), na rynku polskim również pojawiają się powoli oferty opracowane z myślą o niestandardowym użytkowaniu pojazdu.

Ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia szkód i intensywną eksploatację pojazdu, kierowca taksówki jest narażony na wyższe koszty związane ze składką OC. Nie oznacza to jednak, że oferty ubezpieczycieli nie mogą być konkurencyjne – wystarczy trochę poszukać.

Artykuł sponsorowany

źródło: Insurance FactoryKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka w Wierzbnie
 
KLAPKI damskie koturny

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia