Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".

paliwaKalendarium imprez
Wiadomości
2018-11-14 odsłon: 354        
Obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak nie przepłacić?
fot. Linkhouse
Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do ubezpieczenia swojego pojazdu. Regulują to przepisy ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach Odpowiedzialności Cywilnej. W związku z tym, że jest to polisa obowiązkowa jej zakres oraz sumy ubezpieczenia są dla wszystkich ubezpieczonych takie same. Wszystko po to, by każdy poszkodowany był tak samo zabezpieczony niezależnie od sprawcy zdarzenia.
Co jednak ważne, mimo tego, że zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam, składka za ubezpieczenie już taka sama nie jest. Co zrobić, by nie przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Dodaj współwłaściciela pojazdu

To rozwiązanie jest szczególnie korzystne w sytuacji, gdy głównym właścicielem jest młody kierowca. Młodzi kierowcy mają z założenia dość wysokie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Wynika to z tego, że statystycznie młodzi powodują więcej wypadków, więc większe ryzyko musi być zrekompensowane wyższą składką. Mają również mniejsze doświadczenie. To również podnosi ryzyko, a co za tym idzie składkę. I na koniec, krótki staż w roli kierowcy powoduje, że nie mieli jeszcze kiedy zgromadzić zniżek na odpowiednim poziomie, więc muszą płacić praktycznie pełną wartość polisy.

Bezpieczna jazda warunkiem zniżki

To bardzo dobry sposób na wygenerowanie zniżek, choć jego skuteczność odczuwana jest dopiero po kilku latach. Każdy rok bezpiecznej i bezszkodowej jazdy to kilka procent zniżek przysługujących ubezpieczonemu. Co za tym idzie, co roku gromadzone są te zniżki i rok rocznie pozwalają na nieznaczne pomniejszenie składki za ubezpieczenie.

Gdy do tego dojdą zniżki za przekroczenie wieku „młodego kierowcy” oraz uznawany przez towarzystwo ubezpieczeniowe staż za kierownicą, całość spowoduje, że zniżki będą odczuwalne, a składka niższa. Przy czym nawet jedna szkoda, potrafi odebrać zniżki nawet na 5 lat, choć najczęściej są to 3 lata. W roku poprzedzającym ubezpieczenie strata jest największa, a najmniejsza trzy lata przed zawieraną nową polisą.

Porównanie polis OC online – taniej o kilkaset złotych

Sposobem na kupienie taniego ubezpieczenia jest porównanie ofert ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Każda firma stosuje własną politykę wyceniania ubezpieczeń. Każda w inny sposób traktuje młodych kierowców. Niektóre firmy zwracają uwagę na markę pojazdu i określone marki wycenia wyżej, a inne niżej. Porównanie pozwala więc znaleźć polisę najtańszą w danej, konkretnej sytuacji.

Można go dokonać odwiedzając firmy ubezpieczeniowe, multiagencje ubezpieczeniowe lub korzystając z porównywarki ubezpieczeniowej.

Poszukiwanie ubezpieczenia za pomocą porównywarki ubezpieczeniowej to proste i łatwe rozwiązanie, które pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Przeglądając dostępne w porównywarce ubezpieczenia oc zyskuje się szybki przegląd ofert, które są dostępne obecnie na rynku. Oczywiście, wyliczone są one na podstawie podanych wcześniej danych, więc wyświetlone w zestawieniu składki, to takie, jakie zainteresowany może rzeczywiście opłacać. Wszystko zaś może sprawdzić w domu, w dowolnym wybranym dla siebie momencie.

Zakup przez internet

Po przeszukaniu internetu i porównaniu dostępnych ofert można od razu wybrać jedną z nich i kupić. Każdy kalkulator oc udostępnia również możliwość dokonania zakupu, co jest dodatkowym ułatwieniem. Warto wspomnieć, że ta sama oferta wyliczona w sieci i wyliczona u agenta może się różnić wartością składki. Sprzedaż online nie wymaga bowiem utrzymania i opłacanie infrastruktury biurowej oraz pracowników. Procesy zachodzą automatycznie, można więc obniżyć koszty sprzedaży. Wraz z obniżeniem kosztów sprzedaży, można również obniżyć ceny takich polis.

Niektóre firmy, chcąc przekonać do tego kanału zawierania ubezpieczenia informuje nawet o tym, że zakup przez internet jest wzbogacony rabatami, więc polisa będzie tańsza.

Dodatkowe korzyści dla kierowcy

Warto również sprawdzić, czy nie przysługują ubezpieczonemu jakieś dodatkowe rabaty i zniżki. Niektóre firmy oferują rabat za dokupienie ubezpieczenia AC. W takiej sytuacji obydwie polisy ostatecznie są tańsze, choć sam ubezpieczony musi zapłacić nieco więcej. Ma jednak dwa wartościowe produkty w niższej cenie.

Niektóre firmy oferują również zniżki, jeżeli dany klient ma inną polisę w tym samym miejscu, na przykład mieszkaniową. Jeżeli więc i tak mieszkanie jest już gdzieś ubezpieczone, to skorzystanie na tym i ubezpieczenie pojazdu taniej będzie po prostu słuszną decyzją.

Na podstawie powyższych informacji, widać zatem, że jest kilka dostępnych sposobów na to, by obniżyć cenę swojego ubezpieczenia OC i uniknięcie sytuacji, w której się za nie przepłaca. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia wystarczy tylko poświęcić odrobinę czasu i uwagi na to, by sprawdzić, z jakich rozwiązań można skorzystać i po ich zastosowaniu porównać oferty i wybrać tę najtańszą.


źródło: LinkhouseKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


 
KLAPKI NIK profilowane

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia