Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2017-01-24 odsłon: 528        
Są pieniądze na walkę ze smogiem
fot. UM
Do zanieczyszczeń przyczyniają się też mieszkańcy
Z problemem smogu zmagają się nie tylko największe i najbardziej uprzemysłowione miasta w kraju. O jakość powietrza dba również Stargard.
Na obszarze Stargardu nie są wykonywane pomiary stężeń pyłu PM10 i benzo(a)pirenu w powietrzu, a to te substancje są głównie odpowiedzialne za powstanie smogu. Smog występuje wtedy, gdy w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, a warunki atmosferyczne, np. brak wiatru czy mgła, sprzyjają ich koncentracji. Na obszarach, gdzie nie było prowadzonych pomiarów tych substancji Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykorzystuje wyniki obliczeń modelowych. Na podstawie tych obliczeń miasto Stargard zostało wskazane jako obszar z przekroczeniami stężeń benzo(a)pirenu. W obowiązującym dla strefy zachodniopomorskiej Programie Ochrony Powietrza ze względu na pył PM10 oraz zawarty w pyle benzo(a)piren, miasto Stargard zostało wskazane jako jeden z obszarów strefy z przekroczeniami standardu jakości powietrza przez 24-godzinne stężenia pyłu PM10 oraz rzez średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu. Program ten został opracowany na podstawie wyników rocznej oceny za 2011 rok

Wzrost zanieczyszczeń powietrza w okresie zimowym spowodowany jest sezonem grzewczym. Mieszkańcy w piecach spalają prawie wszystko, m.in. gumę, plastik, foliowe torby, szmaty, stare buty, porąbane meble, a nawet szkło. Kontrolę nad spalanymi materiałami może sprawować Straż Miejska, która po zgłoszeniach sprawdza, co jest spalane w piecu. W sezonie grzewczym 2014/2015 przeprowadzono 18 takich kontroli, w 7 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, a w trzech właścicieli posesji ukarano mandatem karnym. W okresie grzewczym 2015/2016 dokonano 80 kontroli, ale w żadnym przypadku nie stwierdzono nieprawidłowości.

Pożyczkę umarzalną w 50% wydanych środków na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło energii można otrzymać za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie. To oferta dla stargardzian, którzy chcą zastąpić stary system ogrzewania np. nowoczesnym piecem gazowym.

Preferencyjna pożyczka z 2% oprocentowaniem w skali roku może być przyznana na inwestycje z zakresu ochrony powietrza, wód i gleby, m.in. budowę, przebudowę i modernizację indywidualnych źródeł ciepła i wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii do produkcji ciepła i chłodu, wykorzystanie OZE do produkcji energii elektrycznej, zakup pojazdów o napędzie elektrycznym, ograniczenie negatywnego oddziaływania na stan powietrza i zdrowie mieszkańców azbestowych pokryć dachowych i innych materiałów wykonanych z azbestu, poprzez ich utylizację, kompleksowe działania termomodernizacyjne, budowę, przebudowę i modernizację instalacji kanalizacyjnych i wodociągowych, w tym przyłączy i instalacji oczyszczania ścieków oraz budowę systemów małej retencji.

Wnioski o preferencyjne pożyczki można składać w Punkcie Obsługi Programu Prosument i Osób Fizycznych w Szczecinie przy ul. Partyzantów 3/3. Informacje są udzielane pod numerem telefonu tel. 91 831 25 90-92, adres e-mail: prosument@wfos.szczecin.pl.


źródło: mm







Komentarze do artykułu

@obserwator
2017-01-25 09:18:48
To co podają media i inne Urzędy o smogingu to jest lipa i nie prawda, poniewarz chmury są przemieszczane z innych Panstw i tak jak wieje wiatr tak idą chmury, przez Polskę i inne Kraje. A to że media i rózne Firmy atakują aby zmieniać urządzenia grzewcze to tylko Reklama, aby własnie kupowac róznego rodzaje pieców Grzewczych, aby tylko na tym zarobić. Przypomnę, że na całym świecie takie chmury przechodzą z tymi pyłami itp, a co do Polski to własnie jest odwrotnie Polska bardzo mało emituje tego rodzaju zanieczyszczeń w powietrzu. A najwięcej to takich złych gazów zanieczyszczenia powietrza to jest Ameryka i inne Państwa, a wszystko zgania sie na Polskię co jest nie prawdą i w tej sprawie protestuję, niech media podadzą jakie Państwa najwięcej zanieczyszczają powietrze. Dla czego Polacy palą czym się da, bo w Polsce opał jest b. drogi, a dotego węgiel czy koks jest brudny i ciężki, bo dobry opał idzie na export, a do Polski trafiają się tylko odpady, proszę zobaczyć jaki szmelc jest na składach opału i proszę nie wciskac Polakom, że sa przyczyną zanieczyszczenia powietrza, tu chodzi o Reklamę i kasę i basta.
Oceń post: +1 / -0
admin
2017-01-25 11:15:55
Część prawdy w tym jest, ale tylko część.
Dziś rano biegałem w okolicy Bema. Ktoś tam akurat chyba rozpalał w piecu. Musiałem włączyć trzeci bieg bo jeszcze chwila i bym się udusił.
Oceń post: +1 / -1
@anonimowy
2017-01-25 16:37:13
A gdzie jest Straz Miejska od badania czym palą w piecach ???
Oceń post: +3 / -1
@anonimowy
2017-01-26 15:26:48
Dla zwyklego Kowalskiego zadne dofinansowanie sie nie nalezy.
Oceń post: +1 / -0
@mm
2017-01-26 19:25:40
Te pożyczki są skierowane właśnie do zwykłego Kowalskiego.
Oceń post: +0 / -0


Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia