Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2018-03-20 odsłon: 529        
Szkoła dla rodziców w ósemce
fot. Barbara Kozaryn Szkolny pedagog
Warsztaty „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” prowadzone są na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stargardzie: mgr Elżbietę Stefaniak – pedagog i mgr Agnieszkę Nowak-Zamołojko – psycholog i pedagog.
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami. Warsztaty są cyklem 10 spotkań, podczas których rodzice, dziadkowie, opiekunowie mogą zdobyć wiedzę na temat rozwoju dziecka oraz umiejętności, które pozwolą im radzić sobie w wielu nowych, a także trudnych dla nich sytuacjach związanych z procesem wychowania. Odbyły się już 3 spotkania, towarzyszyła im 100 % frekwencja.
Celem programu jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości oraz także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.
Rodzice i opiekunowie podczas zajęć przekonują się, że wychowywanie to towarzyszenie dziecku w toku życia. Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi, co (zgodnie z wynikami badań J. D. Hawkinsa) sprawia, że jest on także programem profilaktycznym. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców uczy nie tyle „metod”, co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.
Co daje Szkoła dla Rodziców:
Nadzieję "skazanym" przez własne dzieciństwo, że bycia rodzicem można się nauczyć. Wykorzystując rzetelną i nowoczesną wiedzę psychologiczną przemawia ludzkim, zrozumiałym językiem. Praktyczne narzędzia do budowania porozumienia między ludźmi, współpracy i dialogu. Uzmysławia nam dobro, które jest w nas, daje nam dorosłym to, co mamy w zamyśle dać dzieciom - siłę i godność. Pokazuje jak wychodzić z twarzą, bez wzajemnego upokarzania się z bardzo trudnych sytuacji. Będąc opisem doświadczenia, a nie systemem – daje praktyczne wskazówki jak budować miłość - przekłada ją na codzienne, często rutynowe zachowania.
Tematyka zajęć
Poszczególne spotkania poruszają następującą tematykę: świadomość własnych celów wychowania, poznanie i rozumienie świata uczuć własnych oraz dziecka, naukę umiejętności rozmawiania o uczuciach, umiejętność stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcanie dzieci do współpracy, wspólne rozwiązywanie konfliktów, poszukiwanie lepszych niż kara sposobów uczenia dziecka samodyscypliny, wspieranie samodzielności dzieci, uwalnianie ich od grania ról oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości przez pochwałę opisową.





źródło: Barbara Kozaryn Szkolny pedagog







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia