Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47
Kalendarium imprez
Wiadomości
2017-03-24 odsłon: 275        
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe
A może złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)? Uruchomiono wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe – PFR za rok 2016. PIT [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 można pobrać z Portalu Podatkowego.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to udostępniona podatnikom propozycja rozliczenia rocznego PIT-37 i PIT-38 przygotowana wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych.
PFR to dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego. Podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa. Podatnicy otrzymują propozycję rozliczenia rocznego, z której mogą skorzystać lub nie. Podatnik korzystający z tej usługi powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.
Wstępnie wypełnione zeznanie ogranicza do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i szybkość.
Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR to powinien je dopisać.
Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe za rok 2016:
• PIT-37- sporządzane jest na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A,
• PIT-38 - dotyczące rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, sporządzane jest na podstawie informacji PIT-8C.
Dla kogo jest PFR w 2017 r.?
Wstępnie wypełnione zeznanie w 2017 r. [PFR] PIT-37 adresowane jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2016 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Natomiast Wstępnie wypełnione zeznanie [PFR] PIT-38 za rok 2016 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2016 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych np. ze sprzedaży akcji.
Jakie dane są potrzebne do pobrania i wysłania PFR?
Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe należy przygotować następujące dane:
• Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP
• Imię i nazwisko
• Datę urodzenia
• Kwotę przychodu za 2016 r. niezbędną do autoryzacji i pobrania PFR: dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C,
• adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO,
• podpis elektroniczny niezbędny do podpisania zeznania: kwotę przychodu z zeznania za 2015 r., profil zaufany ePUAP, albo kwalifikowany podpis elektroniczny.
Gdzie znaleźć PFR i co trzeba zrobić by wysłać PFR?
Aby skorzystać z PFR należy wykonać kilka kroków:
• wejść na zakładkę Pobierz PFR PIT-37 lub Pobierz PFR PIT-38 lub skorzystać z banera znajdującego się na stronie głównej Portalu Podatkowego,
• wybrać sposób rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) w przypadku PIT-37,
• uwierzytelnić swoje zeznanie wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (dla PFR PIT-37 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, a dla PIT-38 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C).
UWAGA! Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelniania następuje automatyczna blokada dostępu do usługi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „Błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR)…". W tej sytuacji można wysłać zeznanie korzystając z innych dostępnych metod – przez e-Deklaracje lub papierowo.
Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR. Należy sprawdzić wszystkie dane i upewnić się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP). Ostatnim krokiem jest podpisać, czyli wykorzystać jedną z trzech możliwości:
• kwalifikowany podpis elektroniczny,
• „dane autoryzujące" tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2015 r., albo
• profil zaufany ePUAP.
Należy podać adres email, na który wysłany zostanie "kod autoryzujący" niezbędny do sprawdzenia statusu wysłanego zeznania i pobrania UPO.
System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status. Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200" możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Co jest potwierdzeniem złożenia PFR PIT-37, PIT-38?
Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37, PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.
W jaki sposób sprawdzić status wysłanej deklaracji?
Po prawidłowym wysłaniu zeznania PIT-37 podatnik otrzyma informację na podany przez siebie adres e-mail, na który zostanie wysłany kod, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu przetworzenia przesłanego zeznania.
Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) PIT-37 do rozliczenia za rok 2014.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie
tel. (91) 48 03 666
malgorzata.brzoza@zp.mofnet.gov.pl
www.zachodniopomorskie.kas.gov.pl


źródło: Urzą SkarbowyKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Działka w Chociwlu
 
KACPER sandał damski

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia