Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2018-06-05 odsłon: 262        
Zaskakujące zastosowania kontenerów.
Od festiwalowego wsparcia po architektoniczne perełki. Kontenery, niegdyś służące wyłącznie do dalekodystansowego transportu różnego rodzaju towarów, obecnie przeżywają swoistą drugą młodość. Wykorzystuje się je bowiem do coraz bardziej różnorodnych celów. Jakie są oryginalne przykłady tych zastosowań?
Kontenery to proste konstrukcje, których rozmiary wynoszą najczęściej 6 × 2,4 m. To podstawowy moduł, który można dowolnie powiększyć lub pomniejszyć. Dzięki możliwości montażu takich udogodnień jak klimatyzacja czy gniazdka elektryczne oraz opcji obłożenia kontenerów izolacją czy założenia przeszklenia, elewacji, stanowią one uniwersalny element bazowy, za pomocą którego można realizować zróżnicowane projekty. Ułatwiają to między innymi firmy, takie jak Anga, które zajmują się sprzedażą i wynajmem kontenerów. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów nietypowego zastosowania kontenerów.


Niekonwencjonalne podejście


Uniwersalność kontenerów znakomicie udowadniają uznane projekty architektoniczne, takie jak oryginalny dom we francuskim miasteczku Orgeres, który został ochrzczony mianem „Latającego Pudełka”. To wysoka, trzypoziomowa konstrukcja zaprojektowana w stylu minimalistycznym. Zawiera ona wszystkie potrzebne do wygodnego zamieszkania pokoje (a także garaż), zaś jej głównym wyróżnikiem jest to, że została w całości wykonana z kontenerów (źródło: https://www.wallpaper.com/architecture/2a-design-creates-a-rural-home-out-of-shipping-containers). Rozwiązanie to wymusiły okoliczności: Właściciele ziemi, na której postawiono „Latające Pudełko”, chcieli wybudować na niej dom, ale utrudniał im to pochyły teren utrudniający użycie „tradycyjnych” materiałów. Z pomocą przyszła jednak firma architektoniczna 2A Design, która miała pomysł na dom nie tylko funkcjonalny i ekologiczny (kontenery powstały z recyklingowanej stali), ale także zdolny do utrzymania się na nierównym gruncie.


Pomocne przy eventach


Mieszkanie w konstrukcjach z kontenerów przestaje być czymś zaskakującym. Inne ich zastosowania również coraz rzadziej budzą zdziwienie. Jeden z przykładów nietypowego użycia kontenerów to wykorzystywanie ich w charakterze łatwych w transporcie i użytkowaniu mobilnych magazynów. Kontenery magazynowe są coraz popularniejsze szczególnie jako wsparcie przy organizowaniu różnego rodzaju eventów. Entuzjaści tego rozwiązania wyliczają ich zalety: wysoką mobilność oraz niewielką ilość czasu potrzebnego do przygotowania do działania (źródło: https://www.greeningdetroit.com/2018/05/03/hosting-an-event-here-are-4-reasons-why-renting-an-eco-friendly-shipping-container-is-a-must/). Nie bez znaczenia jest też wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantowany przechowywanym we wnętrzu rzeczom – większość kontenerów posiada solidne zamki, a o włamaniu się metodą siłową w przypadku tak wytrzymałego rozwiązania praktycznie nie ma mowy.Kontenery w służbie szkolnictwa


Co jeszcze można skonstruować z kontenerów? Na przykład szkołę! Takie zastosowanie kontenery znalazły w miejscowości Anyang w Korei Południowej – postawiono tam mający powierzchnię około 850 m2 budynek służący szkolnictwu, którego głównym materiałem budulcowym są właśnie kontenery (źródło: https://landlordacademy.com/luxury-shipping-container-home-built-california/). Okazało się to rozwiązaniem nie tylko tanim w eksploatacji, ale i funkcjonalnym – szkoła działa z powodzeniem, a prowadzone w niej zajęcia niczym się nie różnią od tych odbywających się w szkołach zbudowanych z tradycyjnych materiałów. Nie było też większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej liczby kontenerów dla tego przedsięwzięcia. Kontenery świetnie sprawdzają się również w służbie kulturze – i to także w naszym kraju. Jednym z przykładów takiego wykorzystania są regularne wydarzenia w tzw. Kontenerach Kultury odbywające się w Katowicach. W tamtejszej konstrukcji z kontenerów przeprowadzono nie tylko liczne warsztaty, ale również zorganizowano wiele koncertów (http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/katowice/a/kontenery-kultury-w-parku-slaskim-ponownie-sciagna-tlumy-ludzi-pierwsza-impreza-16-czerwca,12154156/).


Choć kontenery powstały z myślą o jak najefektywniejszym transporcie dóbr, ich zastosowanie obecnie wykracza poza tę prostą funkcję. Coraz częściej wykorzystuje się je jako swoisty materiał budulcowy, którego zastosowanie jest wręcz zaskakująco uniwersalne.

źródło: Artykuł sponsorowanyKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Budynek w Dobrej
 
KLAPKI damskie koturny

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia