Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2024-07-16 odsłon: 255        
Co mieszkaniec Stargardu powinien wiedzieć o ubezpieczeniu OC?


Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Taka polisa zapewnia podstawową ochronę przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Zabezpiecza przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu. Jest regulowana prawnie, a jej cena zmienia się wraz z różnymi czynnikami. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC.

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?


Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni sprawcę zdarzenia przed koniecznością finansowania kosztów szkód wyrządzonych osobom trzecim i ich mieniu. Zabezpiecza interes konkretnej osoby przed stratami, których zwykle nie da się przewidzieć i uniknąć.


Najczęściej z ubezpieczeniem OC ma się styczność w kontekście pojazdów mechanicznych, bo prawo nakłada na ich właścicieli obowiązek wykupienia takiej polisy. O ochronę odpowiedzialności cywilnej starają się także osoby wykonujące niektóre profesje, np. prawnicy, lekarze czy rolnicy. Wówczas ubezpieczenie chroni ich przed koniecznością zadośćuczynienia za szkody wyrządzone podczas realizowania czynności zawodowych.


Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za brak ważnej polisy grożą wysokie kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Instytucja ta współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi i otrzymuje od nich dane na temat ważności polis. Dlatego mandat za brak OC można otrzymać, nawet gdy nie wyjeżdża się nieubezpieczonym pojazdem na drogę.


Ile wynosi suma ubezpieczenia OC?


Zasady działania firm ubezpieczeniowych określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. Określa ona m.in. sumy gwarancyjne, które towarzystwo musi zapewnić w ramach OC. Oznacza to, że każdy taki podmiot oferuje ten sam zakres ochrony OC, niezależnie od ceny składki.


Sumy gwarancyjne to kwoty, które określają maksymalną wysokość odszkodowania. Odnoszą się do jednego zdarzenia ubezpieczeniowego, nawet jeśli brało w nim udział kilka osób. Są wyrażane w euro, a na złotówki przelicza się je przy zastosowaniu oficjalnego kursu NBP z dnia szkody. Obecnie wynoszą one:



  • 5 210 000 euro (szkody na osobie),

  • 1 050 000 euro (szkody w mieniu).


Wysokość rekompensaty jest określana indywidualnie dla każdego zdarzenia, jednak odszkodowanie nie może przekroczyć wymienionych wyżej stawek.


Czy ubezpieczenie OC ma ograniczenia terytorialne?


Ubezpieczenie OC działa na terytorium Polski od momentu opłacenia składki lub pierwszej raty. Obowiązuje też poza granicami kraju, a dokładniej w:



  • państwach wchodzących w skład Unii Europejskiej,

  • Islandii,

  • Norwegii,



Osoby planujące podróż do wymienionych krajów nie muszą martwić się o kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem.


Jeśli jednak zamierzasz podróżować autem np. po Macedonii, Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Tunezji, Turcji czy Ukrainie, trzeba wcześniej uzyskać międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia komunikacyjnego. Tzw. Zielona Karta upoważnia do legalnego jeżdżenia i chroni przed konsekwencjami ewentualnych szkód. Można uzyskać ją za darmo lub za niewielką opłatą u różnych ubezpieczycieli. Swoim klientom bezpłatnie wydają ją m.in. Compensa, Benefia, Generali czy Link4. Po uregulowaniu należności w wysokości od 15 do 30 złotych można uzyskać ją w firmach Ergo Hestia, Allianz, Balcia czy Wiener.


Od czego zależy cena OC?


Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zmienia się w zależności od wielu czynników. Wysokość składki jest obliczana przez firmy ubezpieczeniowe indywidualnie dla każdego kierowcy. Wpływ na koszt polisy mają parametry decydujące o poziomie ryzyka spowodowania wypadku przez daną osobę. Dotyczą one zarówno cech pojazdu, jak i samego właściciela. Chodzi tu m.in. o:



  • miejsce zamieszkania — średnie ceny ubezpieczeń zmieniają się wraz ze specyfiką konkretnego obszaru. Co do zasady polisy w dużych miastach, w których łatwiej o stłuczkę czy wypadek, kosztują więcej. Na niższe stawki mogą zaś liczyć mieszkańcy słabiej zurbanizowanych regionów;

  • wiek — przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę metrykę właściciela pojazdu. Wychodzą z założenia, że młodzi kierowcy są bardziej skorzy do ryzykownych sytuacji na drodze i w efekcie proponują im mniej atrakcyjne oferty. Zależność pomiędzy wiekiem a liczbą wypadków ma swoje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach wypadkowych;

  • pojemność silnika — zdaniem ubezpieczycieli samochody z dużym silnikiem umożliwiają szybką jazdę i tym samym ich właściciele są bardziej prawdopodobnymi potencjalnymi uczestnikami wypadków.


Na wysokość ceny OC oddziałują też inne kwestie, np. stan cywilny. Z wyższymi składkami przeważnie mają do czynienia single, którzy w oczach ubezpieczycieli mają większą skłonność do stwarzania zagrożenia na drodze niż osoby mające rodzinę. Z droższym OC muszą też liczyć się właściciele pojazdów z kierownicą po prawej stronie. Firmy ubezpieczeniowe uznają takie auta za mniej bezpiecznie i trudniejsze w prowadzeniu. Najlepsze ubezpieczenie anglika za niewielką cenę da się jednak znaleźć w sieci, np. w porównywarce dostępnej online.



źródło: art. sponsorowany







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia