Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2022-02-11 odsłon: 740        
Dzień pożegnania, dzień pamięci
10 lutego 1940 r. na Kresach Wschodnich trwała mroźna zima. Tego dnia życie 140 000 polskich obywateli zmieniło się na zawsze. W kilka chwil musieli spakować najpotrzebniejsze rzeczy i udać się w drogę w nieznane. W Stargardzie pamiętamy o uczestnikach tamtych tragicznych wydarzeń. Jak co roku pod pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia złożono kwiaty i zapalono znicze. Rocznicę pierwszych deportacji ludności cywilnej w głąb Rosji uczcili zastępcy prezydenta – Ewa Sowa i Piotr Mync oraz dyrektor Książnicy Stargardzkiej Jolanta Aniszewska.
Akcje wysiedleńcze zapoczątkowane w 1940 r. objęły całe rodziny. Skazani na zesłanie zostali przede wszystkim osadnicy wojskowi i cywilni, pracownicy leśnictwa, urzędnicy państwowi i samorządowi. Przewieziono ich do miejsc, w których panowały bardzo trudne warunki, zmuszając przy tym do wyczerpującej pracy. Wielu wysiedleńców nie przeżyło samego transportu w głąb ZSRR. Historie ocalałych można znaleźć w publikacji pod redakcją Jolanty Aniszewskiej „Wspomnienia pisane głodem… Relacje członków Związku Sybiraków w Stargardzie zesłanych w czasie II wojny światowej do ZSRR”. Wydawnictwo jest dostępne w Wypożyczalni Głównej i Czytelni Książnicy Stargardzkiej.

źródło: UM Stargard







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia