Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2021-10-12 odsłon: 539        
Stargardzkie Centrum Nauki - Przebieg pilotaży i nowe wieści z FILARÓW

Zwiedzanie pilotażowe Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY rozpoczęło się pod koniec września. Do dziś zwiedziło je:

  • 12 grup szkolnych (klasy z różnych szkół, w różnym wieku, w tym np. grupa dzieci z niepełnosprawnościami ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima)

  • 7 grup złożonych z osób indywidualnych, które zgłosiły się przez formularz - rodziców z dziećmi, ale nie tylko!

  • 2 grupy nauczycieli, którzy oprócz zwiedzania uczestniczyli w prelekcji na temat wykorzystywania wystawy w FILARACH w celach dydaktycznych, w wykonaniu Przemka Kuryło - wieloletniego edukatora z Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni

  • 2 grupy seniorów

SCN również zwiedzili pracownicy innych jednostek kulturalnych w Stargardzie, oraz grupa złożona z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, instytucji i spółek miejskich, która testowała eksponaty wraz wraz z Prezydentem Stargardu, Rafałem Zającem.

Każdy, kto zwiedza FILARY w ramach pilotaży, pod koniec swojej wizyty proszony jest o wypełnienie ankiety. Formularz, stworzony przez pracowników placówki, pozwala ocenić zrozumiałość eksponatów, życzliwość Edukatorów, łatwość poruszania się po budynku i wiele innych aspektów. W otwartych pytaniach można wskazać swój ulubiony eksponat oraz zasugerować wszelkie zmiany, pomysły i opinie.

• Takich ankiet zebraliśmy już ponad 340 - właśnie dzisiaj nasze Edukatorki wprowadziły dane w komputer. Biorąc pod uwagę, że nie każdy ją wypełnił - nie dajemy ich na przykład małym dzieciom - możemy zakładać, że przez nasze sale przeszło już ponad 500 osób - opowiada Ernest Warych, kierownik SCN - Chcemy zakończyć pilotaże, mając na papierze pięćset opinii. To wymierna próba badawcza. Na podstawie tych informacji będziemy dokonywać ostatnich poprawek przed otwarciem dla zwiedzających, 15. października, oraz planować kierunki rozwoju i priorytety modernizacyjne na kolejne miesiące.

• Bardzo dużo uczymy się z pilotaży - dodaje Joanna Cupak, zastępczyni kierownika - Wyciągnęliśmy mnóstwo wniosków i pomysłów, które wdrażaliśmy na bieżąco. Widzimy, jak nasi Edukatorzy nabierają coraz większej wprawy w swojej pracy. To niesamowity proces, pokazujący, że w centrum nauki uczą się nie tylko jego goście, ale też pracownicy!

Dla osób, które nie mogą doczekać się, aby również zapoznać się z wystawą w SCN, mamy świetną wiadomość: do otwarcia został już tylko tydzień. W piątek 15. października, sobotę, 16. i niedzielę, 17., Centrum będzie czynne dla indywidualnych zwiedzających od godziny 09:00 do 19:00. Bilety będzie można kupić na miejscu. Od wtorku 19. października natomiast Centrum zacznie przyjmować grupy zorganizowane.

• Warto przyjść tu z klasą dwa razy - opowiadała Anita Kubera, odpowiedzialna za rezerwacje grupowe, podczas ostatniego szkolenia dla nauczycieli - Pierwszy raz - aby zaspokoić “efekt wow!”, dać dzieciakom wszystko zobaczyć, wszystkiego spróbować. Za drugim razem warto zaplanować zwiedzanie bardziej ukierunkowane, na konkretną ścieżkę edukacyjną z danego przedmiotu. Można wybrać szereg eksponatów, które dobrze obrazują dane zagadnienie - na przykład geometrię albo fizykę światła - i przejść przez FILARY, skupiając się właśnie na nich, a na koniec zrobić uczniom quiz dotyczący zdobytej wiedzy. Możliwości jest mnóstwo, a jeśli jakiś nauczyciel chciałby przyjść do Centrum sam, żeby lepiej zaplanować taką lekcję - może do mnie zadzwonić i otrzymać darmowy bilet. W przyszłości opracujemy też własną bazę gotowych zagadnień lekcyjnych z dobranymi do nich eksponatami, które będzie można u nas zrealizować.źródło: Małgorzata Kowcun, SCN FILARYKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia