Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2020-12-17 odsłon: 543        
Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim


Przy ubezpieczeniu nieruchomości w stanie deweloperskim obowiązują nieco odmienne zasady niż przy ubezpieczeniu lokalu zamieszkanego, co wynika ze specyfiki takiego mieszkania. Zakup stosownej polisy to jeden ze sposobów na zabezpieczenie inwestycji.

Na zakup mieszkania w stanie deweloperskim decyduje się wielu mieszkańców Stargardu. Od momentu zawarcia umowy z deweloperem do wprowadzenia się mijają średnio 2-3 lata – w tym czasie różne nieprzewidziane zdarzenia jak pożar czy zalanie mogą narazić właściciela na straty.



Stan deweloperski – co to oznacza?



Mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal przygotowany do dalszych prac wykończeniowych. Stopień wykończenia zależy od umowy z deweloperem, który zobowiązuje się do tego, że w momencie przekazania nieruchomości właścicielowi jej stan będzie zgodny z wcześniejszym oświadczeniem. Na https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-mieszkania-w-stanie-deweloperskim eksperci wyjaśniają, że równie dobrze może to oznaczać stan surowy, co i stan surowy z podłogami albo z podłogami, oknami i drzwiami zewnętrznymi.



Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim – na czym polega?



Przy ubezpieczeniu nieruchomości w stanie deweloperskim obowiązują nieco odmienne zasady niż przy ubezpieczeniu lokalu zamieszkanego, co wynika ze specyfiki takiego mieszkania.



W praktyce najczęściej wygląda to w ten sposób, że dopóki nie zostanie oddane ono właścicielowi, odpowiedzialność za zaistniałe w nim szkody spoczywa na deweloperze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ochroną z tytułu polisy dewelopera lokal objęty jest jedynie do momentu podpisania aktu notarialnego. Oznacza to dokładnie tyle, że od tej chwili deweloper nie odpowiada za szkody w mieszkaniu, które wymaga wykończenia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest nabycie polisy dla domu w budowie.



Niektórzy ubezpieczyciele proponują specjalne ubezpieczenia dla mieszkań w stanie przejściowym (niemających zgody na zamieszkanie), ale i w tym przypadku trzeba brać poprawkę na wyłączenia odpowiedzialności. Zaliczają się do nich m.in. szkody spowodowane błędami w sztuce budowlanej czy awariami instalacji niepoddanych częściowym odbiorom technicznym.



Czy można ubezpieczyć mieszkanie w budowie?



Wspomniana wcześniej polisa dla domu w budowie odnosi się nie tylko do mieszkania przekazanego właścicielowi przez dewelopera, ale również do nieruchomości mieszkalnej w trakcie budowy, przebudowy, rozbudowy, wykańczania czy generalnego remontu. Polisa dla domu w budowie jest tańsza od ubezpieczenia zamieszkanej nieruchomości z racji na ograniczony zakres ochrony uwzględniający jedynie mury i na ogół również elementy stałe.



Pełna lista ryzyk, przed jakimi są one chronione, zamieszczona jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Oczywiście ostateczna wysokość składki ubezpieczeniowej zależy nie tylko od zakresu ochrony, ale i wielu innych czynników, m.in. wartości mieszkania, jego lokalizacji czy konstrukcji. Towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się przy tym własnymi kryteriami, dlatego warto skorzystać z kalkulatora polis i przeanalizować różne oferty pod kątem zawartości i ceny.



Szkody w mieszkaniu deweloperskim – dla kogo odszkodowanie?



W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim pojawia się istotna kwestia dotycząca odszkodowań, a konkretnie tego, komu są one przyznawane. Sprawa jest tutaj prosta – w razie szkody świadczenie otrzymuje właściciel polisy. Jeśli nieruchomość chroniona jest z polisy dewelopera, wówczas to jemu należy się rekompensata – rzecz jasna pod warunkiem, że dane zdarzenie włączone jest w zakres ochrony.



W okresie obowiązywania polisy dewelopera właścicielowi lokalu nie przysługuje prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Może to zrobić dopiero po przekazaniu mu mieszkania, o ile rzecz jasna wykupi stosowną polisę. Umowa ubezpieczeniowa jest zawierana na 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie ukończone zostaną wszelakie prace remontowe i lokal uzyska pozwolenie na zamieszkanie, można przekształcić dotychczasową polisę w standardowe ubezpieczenie bądź zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty i poszukać nowej oferty polisy mieszkaniowej.




Artykuł sponsorowany


źródło: Artykuł sponsorowany







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia