Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2022-08-31 odsłon: 647        
Zdrowa dieta - na czym polega. Po jakie produkty sięgać?


Zdrowa dieta wielu osobom kojarzy się z liściem sałaty na śniadanie, obiad i kolację. Na szczęście, mało ma to wspólnego z rzeczywistością. Zdrowe jedzenie to bowiem pewien styl życia, który bazuje na dostarczaniu do organizmu odpowiedniej ilości kalorii, składników mineralnych, odżywczych, witamin. To przede wszystkim świadome jedzenie. 

Na czym polega zdrowa dieta?Zdrowo jeść może każdy. Ten styl życia nie polega na odmawianiu sobie kolejnych posiłków i produktów, ale świadomym wyborze tego, co bardziej nam służy. Biały makaron może być bardzo zdrowy, szczególnie jeśli na przykład zamiast tradycyjnej mąki pszennej jego podstawę stanowi mąka orkiszowa. Nie trzeba wcale rezygnować z pieczywa, ale można zastanowić się nad wymianą klasycznych bułek na te pełnoziarniste. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie samodzielny wypiek bułek czy chleba. Mąka pszenna typ 750 świetnie się do tego zadania nadaje. Zdrowe odżywianie to przede wszystkim świadome sięganie po produkty, które bardziej nam służą, rezygnacja lub ograniczenie tych, które dla organizmu nie są korzystne. Zdrowe produkty — czyli jakie?Dietetycy zachęcają, aby w diecie ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim zmniejszyć ilość spożywanego przez nas mięsa. Warto natomiast stawiać na produkty bogate w błonnik, białko roślinne, witaminy, antyoksydanty. Bardzo cenne są dla naszego organizmu oleje roślinne, które zastępują tłuszcz zwierzęcy. Rośliny strączkowe, choćby groch połówki, fasolka szparagowa oraz podobne produkty to cenne źródło białka, a także wielu innych witamin, składników odżywczych. Produkty świeże, przede wszystkim warzywa i owoce to bomby witaminowe, zawierające do tego składniki mineralne oraz antyoksydanty. Warzyw i owoców pod każdą postacią (świeżych, mrożonych, zmiksowanych, w formie soków i innych przetworów) na naszych talerzach nadal powinno być zdecydowanie więcej. Zdrowa dieta — jakie produkty wybierać?Podstawą zdrowego odżywiania jest świadomość potrzeb naszego ciała i ich zaspokajanie przez wybór odpowiednich produktów. Jeśli masz problemy z cholesterolem, zamiast po zwykłe masło lub olej, sięgnij po masło klarowane lub olej kokosowy, który zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Wybieraj produkty świeże, lekkie, łatwo przyswajane, bogate w błonnik. Jeśli potrzebujesz wzmocnić mięśnie, koniecznie zadbaj o odpowiedni udział białka w diecie, nie musi to być jednak białko pochodzenia zwierzęcego, ale takie, które dadzą np. nasiona roślin strączkowych. Jeśli chcesz zadbać o odporność, sięgnij po kiszonki i fermentowane produkty mleczne. 

 źródło: Artykuł sponsorowanyKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia