Jeśli dobrze to zaplanujesz, to co jesz może pomóc ci utrzymać zdrowie i energię przez cały dzień.
Kluczem jest utrzymanie zrównoważonego poziomu cukru we krwi i spożywanie posiłków składających się z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, połączonych z białkiem i niewielką ilością zdrowych tłuszczów. Dobrze zbilansowany posiłek może zapewnić ci energię nawet na cztery godziny, więc kolejna rada to jedzenie co około cztery godziny, żeby utrzymać stały dopływ energii. Sprawdź, co warto jeść żeby mieć więcej energii.
Płatki owsiane
Złożone węglowodany zawarte w płatkach owsianych oznaczają, że są one wolno spalającym się źródłem energii. Owies zwiększa też produkcję serotoniny, która pomaga nam radzić sobie ze stresem oraz usprawnia proces uczenia się i zapamiętywania.
Banany
Jeden z najlepszych produktów energetycznych, czy to zamrożone i zmiksowane na smoothie, czy pokrojone na owsiankę lub zjedzone w biegu. Są pełne węglowodanów złożonych, witaminy B6, potasu, a nawet odrobiny białka
esomed.pl
Jogurt
Węglowodany w jogurcie występują głównie w postaci cukrów prostych, takich jak laktoza i galaktoza. Po rozłożeniu cukry te mogą dostarczyć gotowej do użycia energii. Jogurt grecki to szczególnie dobry wybór. Dodaj do niego świeże jagody i odrobinę lokalnego miodu lub syropu klonowego.
Nasiona sezamu
Prażone ziarna sezamu dodają chrupkości i smaku sałatkom, zupom, potrawom typu stir fry i innym. Są pełne magnezu, który pomaga zamienić cukier w energię, a ponadto zawierają stabilizującą poziom cukru we krwi dawkę zdrowego tłuszczu i błonnika.
Cynamon
Cynamon pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, dlatego pomaga też ustabilizować poziom energii. Jedna łyżeczka cynamonu zawiera tyle samo przeciwutleniaczy, co pół filiżanki borówek, jednego z najbardziej bogatych w przeciwutleniacze pokarmów. Dodaj odrobinę do jogurtu lub do kawy.
Daktyle
Zawierają dużo naturalnych cukrów, więc jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii w środku dnia, zamiast sięgać po drugą filiżankę kawy, zjedz garść daktyli. Daktyle zawierają witaminy i minerały, takie jak żelazo, mangan, miedź, potas i magnez, a także błonnik i przeciwutleniacze.
Brązowy ryż
Jest bardzo pożywnym i sycącym pokarmem. Jest mniej przetworzony niż biały ryż, dzięki czemu zachowuje więcej wartości odżywczych w postaci witamin, błonnika i minerałów. Pół szklanki brązowego ryżu zawiera dwa gramy błonnika i dużo zalecanego dziennego spożycia manganu, minerału potrzebnego enzymom do rozkładu węglowodanów i białek, które zamieniają je w energię.
Awokado
Awokado jest bogate w "dobre" tłuszcze, błonnik i witaminy z grupy B. Około 85% tłuszczu w awokado pochodzi z jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają zdrowy poziom tłuszczu we krwi i zwiększają wchłanianie składników odżywczych. Około 80% węglowodanów w awokado to błonnik, co oznacza pyszną, trwałą energię.
źródło: art. sponsorowany