Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

WESELA    *    OBIADY Z DOSTAWĄ DO DOMU    *    IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE                        *****                        CENTRALNA KUCHNIA     uL. Broniewskiego 2    *****    tel. 91 577 54 47

komunikacjaKalendarium imprez
Wiadomości
2017-12-09 odsłon: 320        
Jak ubezpieczyć samochód klasyczny?
Ubezpieczenie samochodu zabytkowego nie zawsze jest proste – niektórzy ubezpieczyciele nie chcą wziąć pod swoją opiekę samochodu klasycznego. Jeśli już się na to zdecydują – stawka polisy bywa porażająca. Czy jest wyjście z tej sytuacji?
W Polsce zarejestrowanych jest obecnie około 55 tysięcy samochodów zabytkowych, a ich liczba stale rośnie. Rynek takich aut w naszym kraju umacnia się, powiększa, a tym samym powoli, ale systematycznie stara się nadrobić braki w stosunku do krajów słynących z kolekcji klasycznych samochodów, jak Wielka Brytania czy Francja. Czy w parze z rosnącym rynkiem rośnie też sektor usług dla samochodów klasycznych, na przykład ubezpieczeń?

Ubezpieczyciele niechętni zabytkom

Pojazd zarejestrowany jako zabytkowy nie podlega obowiązkowemu, 12-miesięcznemu ubezpieczeniu OC. Jednak wyjazd na zlot miłośników starych samochodów nakłada na kierowcę obowiązek wykupienia takiej polisy. Oczywiście ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić kierowcy sprzedaży obligatoryjnej polisy, jednak niektóre firmy ubezpieczeniowe zawyżają znacznie ceny składek, aby odstraszyć posiadaczy zabytkowych aut. Pod wpływem rosnącego rynku tego typu pojazdów w Polsce, zaczęły się jednak pojawiać atrakcyjne oferty ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie aut klasycznych oferuje kilka wiodących firm. Brakuje u nas jeszcze ubezpieczycieli specjalizujących się właśnie w samochodach zabytkowych, a nawet całych ich kolekcji, takich jak brytyjska Lancaster Insurance. Istnieje jednak szansa, że w związku z niesłabnącym zainteresowaniem segmentem aut klasycznych ze strony coraz liczniejszej rzeszy kierowców, takie firmy pojawią się i u nas. Warto jednak odwiedzić stronę internetową firmy i sprawdzić szczegóły oferty https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Niekoniecznie na rok

Właściciel samochodu zarejestrowanego jako zabytkowy nie ma obowiązku wykupywania całorocznego OC. Jeśli używa auta jedynie od czasu do czasu, np. z okazji zlotów czy wypożyczając je na takie okazje jak śluby, może wykupić krótkoterminową polisę – nie krótszą jednak niż na okres 30 dni. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują tylko kilka wariantów czasowych polis, np. na 3, 6 lub 12 miesięcy. Inne z kolei proponują atrakcyjne ceny polis dla posiadaczy karty członkowskiej Polskiego Związku Motorowego.

Atrakcyjne polisy ubezpieczeniowe dla samochodów zabytkowych można już znaleźć w Polsce, jednak wciąż jest to trudniejsze niż na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie działają firmy wyspecjalizowane w tej branży. Polski rynek też jednak powoli zmienia się na korzyść.

art. sponsorowany

źródło: LinkhouseKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


Reklama
Ińsko, nad jeziorem
 
ACORD trzewiczek

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia